‘U svakodnevnoj praksi trenutno ništa ne može zamijeniti mamografiju. Koliko god da ni ona nije 100 % osjetljiva metoda, se za sada pokazala posebno dobrom u prevenciji raka dojke, u dijagnostici raka dojke u ranijim fazama i pokazala je kroz razna istraživanja benefite u preživljavanju’, poručila je lijekar Nikolina Lonjak
Veliko otkriće naučnika s britanskog univerziteta, koji tvrde da otisak prsta može otkriti rak dojke. I to vrlo jednostavno – uz pomoć znoja. Što o tome misle hrvatski lijekari, Kristina Čirjak pitala je Nikolinu Lonjak, onkologa iz Klinike za tumore.
Što ovo znači za lijekare i pacijente?
“Za ljekare ova metoda trenutno ne znači mnogo zato što je to zapravo jedno istraživanje u moru informacija i podataka koje imamo i zapravo bi svaka medicinski validna odluka trebala se zasnivati na meta analizama, na randomiziranim kliničkim ispitivanjima koje za sada nemamo na ovu temu, ali nas uvijek veseli i ohrabruje kad se vidi bilo kakav pomak u dijagnostici, pogotovo u ovim ranim fazama u prevenciji raka dojke, tako da bi ona za pacijente u budućnosti mogla imati značaj.”
Koliko vam se pouzdano čini ova metoda?
“Trenutno nedovoljno. Nijesu napravljene dovoljno jake analize, dovoljno validna istraživanja da bi se smatrala pouzdanom, ali su preliminarni podaci bili ohrabrujući i pokazali dosta visoku osjetljivost.”
Može li uopšte nešto zamijeniti mamografiju?
Koliko bi po vašoj procjeni, moglo doći do primjene ovakve metode u praksi i u Hrvatskoj?
“Mislim da bi trebalo još dosta vremena, dosta istraživanja. Potom bi trebalo edukovati kadar i napraviti validne laboratorije. Mislim da ne u tako skoroj budućnosti.”
Mislite li da bi se mogla ova metoda primijeniti i na otkrivanje drugih karcinoma?
“S vremenom se nadam da da. To je metoda koja se zasniva na temelju tehnike kada se iz znoja traže određeni proteini koji se stavlja u korelaciju s određenim vrstama raka. Tako da za sada su to radili za rak dojke, ali ne vidim zašto ne bi i druge proteine povezali s drugim vrstama”
Danas.hr