Ostaci starih virusa koju su se milionima godina krili unutar ljudskog DNK pomažu tijelu u borbi protiv raka, tvrde naučnici. Uspavani ostaci ovih drevnih virusa se bude kada čelije raka izmaknu kontroli, pokazuje istraživanje Instituta Frensis Krik.
Ovo nenamjerno pomaže imunološkom sistemu da cilja i napadne tumor. Tim želi da iskoristi ovo otkriće za pravljenje vakcina koje mogu da podstaknu liječenje ili čak i da spriječe pojavu raka.
Istraživaci su uocili vezu između boljeg preživljavanja od raka pluća i dijela imunog sistema, zvanog B-ćelije, koji se grupiše oko tumora. B-celije dio su imunog sistema, proizvode masu antitijela koje pomažu u borbi protiv infekcija, kao što je kovid. Njihova uloga kod raka pluća je za sada, ali i niz zamršenih eksperimenata sa uzorcima pacijenata i testovima na životinjama, pokazao je
da i dalje pokušavaju da se bore protiv virusa.
– Ispostavilo se da antitijela prepoznaju ostatke onoga što se naziva endogen retrovirus – kazao je prof. Džulijan Daunvord, koji je i pomoćnik direktora istraživanja na Institutu Frensis Krik.
Međutim, unutar ćelije raka nastaje haos kada ona nekontrolisano počne da raste i kada se nekada čvrsta kontrola ovih drevnih virusa izgubi. Ova drevna genetska uputstva više nijesu u stanju da vaskrsnu citave viruse, ali mogu da stvore fragmente virusa koji su dovoljni da imuni sistem uoci virusnu prijetnju.
– Imuni sistem je prevaren, vjeruje da su tumorske celije inficirane i pokušava da eliminiše virus, tako da je to neka vrsta alarmnog sistema – objašnjava prof. Džordž Kasiotis, koji je i šef retrovirusne imunologije u Centru za biomedicinska istraživanja.
Antitijela prizivaju druge djelove imunog sistema koji ubijaju „zaražene” ćelije, imuni sistem pokušava da zaustavi virus, a u ovom slučaju uklanja ćelije raka. Prof. Kasiotis kaže da je to izuzetan preokret za retroviruse koji su „možda izazivali rak kod naših predaka” zbog nacina na koji upadaju u našu DNK, ali nas sada štite od raka, što on smatram „fascinantnim”.
Studija, objavljena u časopisu Nature opisuje kako se to prirodno dešava u tijelu, ali istraživaci žele da pojacaju taj efekat razvojem vakcina kako bi naučili tijelo da lovi endogene retroviruse.
– Ako to možemo da uradimo, onda možemo da razmišljamo ne samo o terapijskim vakcinama, vec i o preventivnim – naglasio je prof. Kasiotis.
Medical CG – broj 177. – BBC