Dobar dan,
Interesuje me u kom uzrastu beba moze da jede med?
I zbog cega beba nece da pije vodu?
Kao i zbog cega beba nema oziljak od BCZ vakcine,a nemaju ni druge bebe koje su primile sa njim istu vakcinu oziljak? Unaprijed zahvalna, srdacan pozdrav,
Ivana Vucevic.
1. Interesuje me u kom uzrastu beba moze da jede med?
Zbog fiziološke nezrelosti digestivnog sistema, djeci se med uvodi u ishranu od navršene prve godine života. Med se uvodi sa navršenih 12 mjeseci života jer je 10 – 15 % ukupne količine meda kontaminirano sa sporama botulizma .Botulizam je teško oboljenje, izazvano toksinom koga luči bacil Clostridium botulinum.Do infekcije može da dođe pri kontaktu sa zemljom ili namjernicama životinjskog i biljnog porijekla. Ove spore u medu je teško uništiti a da se ne unište i njegova ljekovita svojstva.Med deluje i kao probiotik i stimuliše rast dobrih bakterija organa za varenje. Med povećava broj mliječnih bakterija(Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Bifidus).One ometaju rast patogenih bakterija.
2.Zašto beba odbija vodu
Zdrava ,sita beba obično odbija vodu.Beba unosi vodu u organizam putem majčinog ili adaptiranog mleka, a tek sa nakon navršenih četiri do šest meseci i putem hrane. Sadržaj vode u majčinom mlijeku je 82,5-90%,Za razliku od odojčeta na vještačkoj ishrani, kod odojčeta koje se hrani humanim mlijekom, opterećenje solima je nisko. Zbog toga mu nije potrebno davati dodatnu vodu, čak ni u veoma toplim klimatskim uslovima.Beba koja sisa kad joj se ponudi voda odbije ili popije gutljaj . Redovno davanje vode odojčetu (u slučajevima kada to nije potrebno) može da dovede do smanjenja intenziteta dojenja, ili da utiče na pojavu nepravilnih navika kod bebe i smanji priticanje mlijeka u dojke.
U slučajevima kada beba ne sisa dovoljno, ako se prihranjuje adaptiranim ili kravljim mlijekom, ukoliko izgubi veliku količinu vode u toku bolesti (proliv, povraćanje, povišena temperatura), ili ako se previše utopli unošenje vode se preporučuje.
3. Kao i zbog cega beba nema oziljak od BCG vakcine,a nemaju ni druge bebe koje su primile sa njim istu vakcinu oziljak?
BCG vakcina je obavezna vakcina koja se daje drugog ili trećeg dana po rođenju.Njen zadatak je stvaranje antitijela koja pomažu u kontaktu organizma sa uzročnicima tuberkuloze.Poslije vakcinacije sa BCG vakcinom obično se javlja ožiljak na mjestu davanja. Ožiljak se pojavljuje poslije 6 nedelja do šest mjeseci poslije vakcinacije .Formiranje ožiljka izostaje kod manje od 10% vakcinisane djece.Djeca kod kojih se ne stvori ožiljak ne treba ponovo da dobiju vakcinu BCG ,po našem Programu obaveznih imunizacija stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti na teritoriji Crne Gore za 2019. godinu(“službeni list Crne Gore”, br. 023/19 od 19.04.2019). Kod neke djece reakcija može da bude izuzetno jaka, neuobičajena, i zbog toga da zbuni roditelje.Sva djeca koja prime BCG vakcinu su zaštićena od nastanka teških oblika tuberkuloze:tuberkulozni meningitis(upala moždanih ovojnica) i milijarana tuberkuloza(rasejana tuberkuloza unutrašnjih organa).
Prim. dr Paša Divanović, spec. pedijatar