Njemačka vlada planira da ograniči strana ulaganja u zdravstvo jer međunarodni investitori sve više kupuju ljekarske ordinacije i klinike u Njemačkoj.
Na zdravlju građana se uvijek moglo dobro zaraditi: to je unosan i na krize otporan biznis. Zato međunarodni investitori već godinama i sve više kupuju ordinacije u Njemačkoj. Međutim, postoji bojazan da će oni vršiti pritisak na ljekare – da nude nepotrebne medicinske tretmane kako bi povećali profit, posebno one koje nijesu pokrivene obaveznim zdravstvenim osiguranjem nego se naplaćuju direktno od pacijenta, piše Dojče vele.
Jedna studija koju je u maju objavila nevladina organizacija Finanzwende Recherche, pokazala je da su privatni investitori 2022. kupili 174 njemačke medicinske ordinacije, što je 34 više nego prethodne godine. 2010. na listi su bile samo dvije ordinacije.
Prema istraživanju javnog servisa NDR takve firme sada posjeduju na stotine ordinacija širom Njemačke, tako da pojedinačni lanci u određenim regijama i gradovima imaju monopolski položaj. NDR je pronašao ukupno 500 bolnica u vlasništvu investitora. Međutim, pravi broj nije poznat jer javna objava vlasništva nije obaveza – što mnogi zdravstveni stručnjaci žele da se promijeni.
Savezna njemačka vlada je prošle godine počela da se bavi ovim problemom.
-Moramo stati na kraj tome da investitori iz čiste pohlepe kupuju medicinske ustanove – rekao je ministar zdravlja Karl Lauterbah (SPD). Najavio je da će predložiti zakonodavne mjere.
Horst Helbig, iz Njemačkog oftalmološkog društva kaže da su klinike u rukama investitora isključivo usmjerene prema profitu.
-Svrha investiora je 100-postotni profit. Oni ne žele ništa drugo i na kraju krajeva, ni ne smiju da rade ništa drugo. Naravno, i klinike u vlasništvu medicinske struke moraju zarađivati, ali njihova glavna svrha je medicinska njega – kaže Helbig.
Studija nezavisnog instituta za istraživanje i savjetovanje za infrastrukturna i zdravstvena pitanja 2022. potvrdila je ove tvrdnje i otkrila da su klinike u vlasništvu investitora zaradile najmanje 10 posto više od onih koje su u vlasništvu pojedinačnih ljekara.
U Nemačkoj postoji dvojni zdravstveni sistem koji se finansira doprinosima zaposlenihi poslodavaca za zdravstvena osiguranja. Takozvana obavezna osiguranja, koja pokrivaju oko 90 posto stanovništva, i koja nikome ne smiju da uskrate liječenje.
Ostalih deset posto je osigurano privatno, dakle kod osiguranja koja posluju isključivo prema tržišnom principu, i ovi pacijenti u pravilu uživaju nešto bolju zaštitu, dobiju brže termin kod ljekara, u klinikama imaju pravo da ih liječe načelnici ili primarijusi.
Ljekarima su „privatni“ pacijenti draži jer od osiguranja mogu u kraćem roku da naplate uslugu i po pravilu po pacijentu mogu više da zaradie.
Helbig kaže kako je primijetio trend da nove medicinske ordinacije u vlasništvu investitora odbijaju obavezno osigurane pacijente i fokusiraju se na one „privatne“.
-Neki pacijenti su unosni, drugi koštaju. Otkrili smo da se mnogi pacijenti koji se ne mogu isplativo liječiti prebacuju u javne bolnice – rekao je ovaj zdravstveni stručnjak za DW.
U prošlosti je bilo mnogo inicijativa da se ovaj skupi i besmisleni dvoklasni sistem ukine i da svi solidarno plaćaju u jedno osiguranje, ali su te inicijative redovno ugušene zbog otpora demohrišćana i liberala.
N1
Add comment