Samo edukacijom možemo širiti svijest o epilepsiji, poboljšati liječenje i popraviti kvalitet života oboljelim osobama, poručeno je sa prvog skupa predavanja o epilepsiji kod djece i odraslih u Baru, koji su povodom novembra – mjeseca borbe protiv epilepsije, organizovali NVO Povjerenje i dr Marija Đerković Lakićević.
Na skupu, kojem se pridružio i predstavnik pacijenata iz organizacije Sinergija novih krila Milan Bajalica, uvodno predavanje o epilepsijama održala je dr Đerković Lakićević, neurolog subspecijalista epileptolog iz Opšte bolnice Bar.
Prema njenim riječima, epilepsija je pored moždanog udara najčešće neurološko oboljenje, te da je smrtnost kod osoba sa epilepsijom tri puta veća nego u opštoj populaciji.
Dr Đerković Lakićević je ukazala je da epileptički napad nije isto što i epilepsija, te da postoje različite vrste epilepsija i epileptičkih sindroma.
Dr Sabrina Hadžiosmanović, neurolog subspecijalista epileptolog iz Oošte bolnice Pljevlja u drugom predavanju objasnila je postupke i značaj pružanja prve pomoći kod epileptičkog napada. Ona je istakla da je osobu prilikom epileptičkog napada važno postaviti u bočni koma položaj kojim se oslobađa disajni put, bez potrebe takozvanog „vađenja jezika“ ili sličnih procedura.
Treće predavanje o načinu uvođenja i obustave terapije, održala je dr Nelica Ivanović Radović, pedijatar-epileptolog iz Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore (KCCG). Ona je ukazala da je elektroencefalograf (EEG) glavno dijagnostičko sredstvo, kao i da je epilepsija prije svega klinička dijagnoza. Ponovila je da uredan EEG nalaz ne znači da osoba nema epilepsiju.
– Antiepileptička terapije treba da bude kontinuirana i hronična, uključuje se uz striktnu kontrolu epileptologa i ponavljana EEG snimanja – kazali su iz NVO Povjerenje.
O drugim modalitetima liječenja epilepsija govorila je dr Tijana Sekulić, neurolog subspecijalizant epileptologije iz Opšte bolnice Bijelo Polje. Ona je ukazala na tehniku vagus nerv stimulacije koja je redukovala napade za 40 odsto, mogućnost duboke moždane stimulacije, eksterne stimulacije trigeminalnog nerva. Naglasila je da je tehnika responzivne neurostimulacije napravila najveći iskorak jer se stimulacija dešava direktno kao odgovor na EEG pražnjenje.
Dr Dragana Dragaš, pedijatar- epileptolog iz Instituta za bolesti djece KCCG predavala je o značaju i učestalosti iznenadne i neočekivane smrti kod epilepsije (SUDEP). Ona je ukazala da je najveća opasnost kod pacijenata sa farmakorezistentnom epilepsijom, odnosno kada se napadi javljaju i dalje uprkos primjeni ljekova, kod noćnih napada, ukoliko je javljanje generalizovanih toničko-kloničkih napada više od tri godišnje.
Iz ugla dječijeg psihijatra, o najčešćim psihijatrijskim poremećajima koja prate epilepsiju govorila je dr Iva Ivanović iz Centra za rani razvoj KCCG. Obrazložila je posebno kao najčešće anksioznost i depresiju, te naglasila bidirekcioni odnos epilepsije i ovih poremećaja. U zaključku je navela potrebu za multidisciplinarnim pristipom liječenju ovih komorbiditeta.
Završno izlaganje imala je adultni i dječiji neuropsiholog Dušica Baković iz Opšte bolnice Bar koja je objasnila neke od tehnika neuropsihološkog testiranja, njihov značaj i primjenu. Ona je ukazala i na značajnu ulogu neuropsihologa u sveobuhvatnom tretmanu osoba sa epilepsijom, kao i njihovih porodica.
U diskusiji su analizirane i teme bezbjednog korišćenja antiepileptičke terapije kod trudnica i dojilja, mogućnosti i primjene hirurškog liječenja epilepsija koje se primjenjuje u regionu nakon video-EEG telemetrije kod lezionih epilepsija, kao i dostupnosti antiepileptičkih ljekova pacijentima u Crnoj Gori. IZVOR: Primorski portal