Dostupnost inovativnih terapija i kliničkih studija, integracija privatnog i državnog sistema i nastavak digitalizacije zdravstva kroz uvođenje novih usluga koje bi olakšale tok liječenja svim građanima, tri su ključna prioriteta NALED-ovog Saveza za zdravstvo.
Predsjednik Saveza i partner u kompaniji Heliant Vukašin Radulović rekao je na sjednici ovog radnog tijela da se od digitalizacije puno očekuje, posebno kada su svi donosioci odluka saglasni da na tome treba raditi.
– Prije svega, kao prioritet nominujemo završetak uspostavljanja eUputa i eBolovanja i unaprjeđenje eRecepta, kao i eKartona. NALED se pokazao kao jaka koheziona snaga za sprovođenje projekata, a sinergija koju imamo poziva na odgovornost da u narednom periodu ove predloge primenimo u praksi – poručio je Radulović.
Savjetnica u Kabinetu premijera Katarina Pavičić potvrdila je da je digitalizacija zdravstva jedan od glavnih prioriteta ove Vlade, kako bi se omogućila efikasnija usluga svim građanima, ali i olakšao rad ljekarima.
– Implementacija eBolovanja za koje se nadamo da će biti do marta naredne godine i eKartona, trebalo bi da budu platforma za dalji razvoj. Očekujemo da ćemo kroz digitalizaciju značajna sredstva u budžetu i uštedjeti koja ćemo moći da preusmjerimo u dalje unaprjeđenje zdravstvenog sistema – izjavila je Pavičić.
Članovi NALED-a u narednom periodu zalagaće se i za dalju integraciju privatnog i javnog zdravlja, jer su primjeri u vještačkoj oplodnji, operacijama katarakte i oftalmološkim pregledima pokazali da su kapaciteti privatnih sistema spremni na taj korak.
Takođe, trend dostupnosti terapija u posljednjih nekoliko godina je ohrabrujući, ali je i dalje taj nivo nizak u poređenju sa zemljama Evropske unije. S tim u vezi, neophodno je ubrzati i izdavanje dozvola za klinička ispitivanja, koja pacijentima nude najmoderniju terapiju i prije nego što ona postane dostupna na tržištu.
Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja dr Ivana Stašević Karličić istakla je da se radi na unaprjeđenju propisa u oblasti kliničkih ispitivanja i usvajanju novog pravilnika.
– Očekujemo njegovo skoro objavljivanje i radujemo se prilici da vidimo konkretne rezultate i koristi koje će ovaj pravilnik donijeti. Ovo predstavlja značajan korak ka ravnopravnijem i efikasnijem zdravstvenom sistemu, koji omogućava i javnom i privatnom sektoru da zajednički doprinesu razvoju inovacija i poboljšanju usluga za građane – zaključila je Stašević Karličić.
Marija Malešević iz ALIMS-a navela je da je ova agencija skoro sve procese digitalizovala i da se radi na tome da se cjelokupan proces završi naredne godine. Uz to se nadaju i novom Zakonu o ljekovima, koji bi doprinio unaprjeđenju svih poslova u zdravstvu.
U prethodnom mandatu rad Saveza obilježilo je aktivno učešće u pripremi novog Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva, koji predstavlja osnov za uvođenje eKartona kao jedinstvenog elektronskog zdravstvenog kartona.
IZVOR: Kurir.rs