U Crnoj Gori je dostupno nekoliko opcija za liječenje bolesti zavisnosti od droga.
-Jedna od njih je OAT, odnosno, program opioidne agonističke terapije metadonom ili buprenorfinom, koji se sprovodi u okviru zdravstvenog sistema, i uključivanje u neki od ovih programa podrzumijeva procjenu psihijatra, koji dalje odobrava uključivanje u program i propisuje terapiju – navode iz ove NVO.
Takođe, JU Centar za rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Kakaricka gora, jedna je od opcija za liječenje ove vrste zavisnosti, i podrazumijeva 12 mjeseci rezidencijalnog i 12 mjeseci nerezidencijalnog programa, kroz koji se sprovode različite vrste tretmana i podrške, kako individualne tako i grupne.
Ističu da Crna Gora ne posjeduje jasne podatke o broju osoba koje koriste droge.
-Iako postoji zvaničan registar, u isti se podaci ne unose redovno pa tako ne predstavljaju podatke na koje se možemo osloniti u radu ili pozivati. Generalno, pored ovog registra, i mnogi drugi registri koji bi trebali da postoje, ili nisu adekvatno uređeni u našoj državi, ili uopšte ne postoje, kao što je slučaj sa registrom predoziranja. Sve ovo ukazuje na neophodnost značajnih ulaganja na državnom nivou za uspostavljanje i vođenje evidencije kada je ova oblast u pitanju, a što bi za dalji cilj imalo unaprijeđenje određenih praksi, kao i planiranje usluga na osnovnu jasnih baza dostupnih podataka – kazali su iz NVO Juventas.
Jedan vid pomoći svakako jeste dostupnost terapija za liječenje bolesti zavisnosti, ali svakako da postoji mnogo toga što bi još moglo da se učini preventivno.
-Prvo i osnovno bi bio pristup uslugama svim osobama koje su u riziku od socijalne isključenosti i/ili socijalno isključenima i unaprijeđenje sistemskog odgovora na ostvarivanje njihovih prava, više dostupnih servisa podrške koji su bolje integrisani, više stručnjaka koji su voljni da rade sa ovom zajednicom – navode iz ove NVO.
Takođe, dodaju, unaprijeđenje postojećih prostornih i kadrovskih kapaciteta na programima opioidne agonističke terapije, kao i vrijeme podjele ovih terapija, ako govorimo konkretno o liječenju.
Smatraju da treba da postoje ciljani, jasno formulisani i strukturisani servisi prevencije za osobe koje koriste droge, sa posebnim akcentom na mlade.
Prvenstveno, ukazuju u ovoj NVO, važno je da razumijemo da osobe koje koriste droge su upravo to-osobe, i da pokušamo da kao društvo smanjimo stepen stigme i diskriminacije sa kojima se svakodnevno susrijeću osobe koje koriste droge.
Kada je u pitanju registar alkoholizma, odnosno registar osoba koje koriste alkohol, ovakav registar u Crnoj Gori ne postoji, te stoga ova NVO kaže da ne mogu govoriti o tačnim brojkama osoba koje koriste alkohol, a posebno o onima koji su zavisni od alkohola.
IZVOR: CdM