Da bi problemi Instituta Igalo bili razmatrani na sjednici Skupštine Crne Gore bilo je potrebno obezbijediti šest hiljada potpisa. Elektronsku peticiju koju je pokrenuo Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje Skupštine Crne Gore potpisalo je u kratkom roku preko 7700 građana.
Predstavnici Instituta i Opštine Herceg Novi su krajem godine ponudili mogućnost kratkoročnog rješenja, avansnu uplatu Fonda za zdravstveno osiguranje sa 1,2 miliona eura, što je prihvatio i obećao i premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović i ta uplata je izostala.
Za Vladu je rješenje privatizacija Instituta, a za zaposlene i građane to je neprihvatljivo. Kažu da ova ustanova mora ostati u državnom vlasništvu. Ne traže bespovratnu pomoć države već avans kojim bi prevazišli probleme, obezbijedili deblokadu računa i pripremili drugu fazu za otvaranje. Na nedavnom protestu predsjednica Sindikata Marija Obradović informisala je da je u toku 2022. god. u Institutu liječeno 19.222 pacijenata i ostvareno 210 hiljada noćenja.
Ona je istakla da Institut nije gubitnik već da ima vrijednost u ljudstvu i znanju, zemljištu, objektima, tehnici i programima. Zbog svega toga radnicima je neprihvatljivo da se aktuelizuje tema privatizacije, a posebno po apsurdnoj cijeni od „mizernih deset miliona eura za 228 hiljada kvadrata zemljišta na najatraktivnijoj lokaciji u gradu i građevinskih objekata površine oko 85 hiljada kvadrata“. Uz sve to Institut Igalo je noseća ustanova zdravstvenog turizma koji je jedna od strateških grana razvoja Crne Gore.