Vlada Srbije usvojila je predlog izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju kojim će bolovanje koje odobrava izabrani ljekar biti smanjeno sa 60 na 30 dana. Usvojen je predlog zakona o izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju kojim je predloženo da izabrani ljekar po pravilu utvrđuje privremenu spriječenost za rad do 30 dana, umjesto dosadašnjih 60 dana, a da nakon toga, privremenu spriječenost utvrđuje prvostepena ljekarska komisija Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Ostavljena je mogućnost da izabrani ljekar može da utvrdi privremenu spriječenost za rad i do 60 dana, i to kod osiguranika oboljelih od malignih bolesti, onih koji su privremeno spriječeni za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, osoba sa invaliditetom i kod neposredno obavljenih hirurških intervencija, osim u slučaju kada je ta intervencija obavljena u dnevnoj bolnici.
Predloženim izmjenama i dopunama pitanje utvrđivanja privremene spriječenosti za rad biće racionalnije i efikasnije uređeno, a mogućnosti zloupotrebe značajno umanjene, što će doprinijeti ekonomičnijem raspolaganju sredstvima obaveznog zdravstvenog osiguranja, navodi se u saopštenju.
Vlada je usvojila i predlog zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva kojim se usklađuje način vođenja te dokumentacije i evidencije u elektronskoj formi.
Nova zakonska rješenja predviđaju gdje, na osnovu čega, kako i u kom obliku se vodi zdravstvena dokumentacija i evidencije, koji su izuzeci od propisanog pravila, ko je odgovoran za tačnost unesenih podataka, kao i obaveza zravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika da u postupku vođenja zdravstvene dokumentacije i evidencija poštuje najviše standarde ljudskih prava i bezbjednosti pacijenta, kao i tajnost podataka.
Precizirano je šta je zdravstveni karton, stomatološki karton, ko ga vodi, ko unosi podatke u karton i u koje softversko rješenje, kao i ko je odgovoran za tačnost podataka koji se nalaze u zdravstvenom kartonu. U elektronskoj formi vodiće se i evidencije o imunizaciji, vođenje protokola, istorija bolničkog liječenja i drugo.
Srbija će tako imati među najkraćim bolovanjima u Evropi.
Iz Medicine rada ranije su naveli da novi zakon dolazi u pravo vrijeme. Oni su rekli da je najvažnije da se komisije koje budu odlučivale o produženju bolovanja striktno drže pravila.
FoNet
Add comment