HZZO je u svojoj akciji čišćenja popisa osiguranika sprovedenog krajem juna 2023. godine s popisa obrisao oko 106.000 osiguranika, a zdravstveni budžet temeljem toga na godišnjem nivou bi trebao da uštedi više od 30 miliona eura.
Iako je poduhvat, tvrdilo se, bio motiviran velikim brojem građana koji su bespravno koristili zdravstveno osiguranje HZZO-a i nakon što su se odselili iz Hrvatske, pokazalo se da su bez zdravstvenog osiguranja ostale ranjive grupe građana koji žive u Hrvatskoj: porodilje, invalidi i teški hronični bolesnici.
Kancelarija pučke pravobraniteljice Ustavnom sudu je podnijela zahtjev za ocjenom ustavnosti Zakona o zdravstvenom osiguranju na osnovu kojeg je »čišćenje« sprovedeno, a u godišnjem izvještaju za 2023. godinu objavili su pritužbe brojnih građana koje ukazuju na apsurdnost cijele akcije HZZO-a u kojoj su dobrim dijelom stradali – nevini.
-Zar vas nije stid ukinuti zdravstveno osiguranje majci petero maloljetne djece koja boluje od dijabetesa tipa 2, astme, tumora štitne žlijezde, čira na želucu, bolova u kralježnici, visokog pritiska, i to samo zato jer se nisam pojavila do 29. juna. Treba li da umrem, svi ljekovi su mi svaki mjesec potrebni – napisala je jedna od pritužiteljica.
Ovo nije usamljen slučaj, slično su iskustvo doživjele i druge žene koje su na porodiljskom.
Na udaru restrikcija našli su se i branitelji i dobrovoljci iz Domovinskog rata.
Bez osnovnog zdravstvenog osiguranja ostali su teški hronični bolesnici s visokim stepenom invaliditeta.
Kancelarija pučke pravobraniteljice primila je stotinjak pritužbi, a HZZO više od hiljadu. Na predlog pučke pravobraniteljice i drugih podnositelja tužbe, Ustavni sud razmatra sporne odredbe Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju koje bi se, u slučaju uvažavanja tužbe, mogle poništiti.
-Na predmetu se intenzivno radi, no u ovom trenutku nije moguće predvidjeti kada bi Ustavni sud mogao donijeti odluku u tom predmetu – poručili su iz Ustavnog suda.
Autor: Novi list