Studijepokazuju da „vejping” privlačisvevišemladih. ProfesorKris Majkl u srednjojškoli u NovomJužnomVelsukaže da je sad prošaovozjersumladinavučeni.
Najzavisnijimameđunjimaneophodnisunikotinskiflasteriilirehabilitacija, kaže on, govoreći o 13-godišnjacima ili 14-godišnjacima.
Početkommjeseca, vlada je odlučila da to višenećetrpetiiuvelačitavdijapazonnovihograničenja. Uprkos tome štosuelektronskecigaretevećilegalne za mnoge, po novomzakonupostaćedostupnesamoputemrecepata.
Brojtinejdžera koji „vejpuju” posljednjihgodina se vinuo u nebesa u Australiji, a vlasti kažu da je to „bihejvioralni problem brojjedan” u školamaširomzemlje. I za to krivejednokratnepotrošnevejpove, za kojenekistručnjacikažu da mogu da izazovuvećuzavisnosti od heroinaikokaina. Oni su za sadadostupni u Australiji u svakomdragstoru, pored čokoladicanapultu.
E-cigarete se prodajukaobezbjednijaalternativacigaretama, jer ne proizvodekatran, glavniuzročnikrakapluća. Nekezemljenastavljaju da ihpromovišuprekoinicijativa za javnozdravljepokušavajući da pomognupušačima da se prebacenamanjesmrtonosnunaviku.
Prošlogmeseca je britanska vlada najavila planove da dijelibesplatnupočetničkuvejperskuopremu za milionpušača u Engleskojkako bi smanjilastopupušenjaispod pet odsto do 2030. godine.
Ali australijanskavladakaže da sudokazi da e-cigaretepomažupušačima da se odviknuodcigareta za sadanedovoljni. Umjesto toga, istraživanjapokazuju da bi mogle da navodemladevejpere da se prebacenapušenjekasnije u životu.
Vejpovi, ili e-cigarete, uređajisu koji radenalitijumskebaterijesapatronamaispunjenimtečnošćukojasadržinikotin, vještačkuaromuidrugehemikalije. Tečnost se zagriavaipretvara u parukojukorisnikudiše u pluća.
„Vejping” je stekaopopularnostsredinomdvijehiljaditih, a u svijetu je 2021. bilooko 81 milionavejpera, premaGlobalnomstanjugrupe za smanjenještetnostiduvana. Ovajrastpospješujenarastajućapopularnostaromatizovanih e-cigaretapravljenihtako da buduatraktivni za mlade. Ovi proizvodimogu da sadržemnogovećekoličinenikotinaodobičnihcigareta, doknekiuređaji koji se prodajukao „bez nikotina” zapravomogu da sadrženjegovevelikekoličine. Hemijskikokteltakođesadržiformaldehidiacetaldehid, koji supovezanisaplućnimisrčanimbolestimairakom. Sugeriše se i da postojipovećanirizikodmoždanogudara, respiratorneinfekcijeinarušeneplućnefunkcije.
Ekspertiupozoravaju da se ne znadovoljno o dugoročnimposljedicama po zdravlje. Ali nekihuznemirujućihpodatakavećima. Američkezdravstvene vlasti su 2020. identifikovaleviše od 2.800 slučajevapovredaplućapovezanihsavejpingomilielektronskimcigaretama. Centar za kontroluiprevencijubolestipronašao je 68 smrtipripisanihtojpovredi.
U Australiji, velikastudijavodećedobrotvorneorganizacijaSavjet za borbuprotivkancerapronašla je da je višeodpolovineodsvedjecekojasuikadavejpovalakoristila e-cigarete za kojesuznala da sadrženikotinimislila da je vejpingdruštvenoprihvaćenoponašanje.
-Sveaustralijanske vlasti tvrde da suposvećeneosiguravanju da e-cigaretamaimajupristupsamopušačisareceptom koji pokušavaju da se odviknuodpušenja, aopet se krizaupotrebe e-cigaretakodmladihodvijanaočigledsviju – rekla je autorkaizvještajaipredsjednicaSavjeta za borbuprotivkanceraAnita Desai.
Pored potezavlade da zabraniuvozsvihnefarmaceutskihproizvoda za vejping, štoznači da sadamogu da se kupesamouzrecept, svipotrošnivejpovi za jednokratnuupotrebupostaćenezakoniti. Količinaikoncentracijanikotina u e-cigaretamatakođećebitiograničena, a aroma ipakovanjemoraju da budujasnonaznačenii da sadržeznakeupozorenja.
MinistarzdravljaMark Batlerkaže da ćenovipropisivezani za vejpingzapušiti „najvećizakonskurupu u zdravstvenojistorijiAustralije”.
-Baškaoštosuuradilesapušenjem, velikeduvanskekompanijeuzelesunovitoksičniproizvod, svetlucavo ga upakovaliidodali mu slatkuaromu da bi stvorilinovugeneracijuzavisnikaodnikotina. Obmanutismo – kazao je minister Batler.
Medicinskiekspertisusanjimsaglasni. Zajednicanijepristalanatakonešto.
BBC Njuz
Add comment