Australijski grip ili australijska varijanta se odnosi na grip izazvan virusom podtipa tipa A H3N2 koji je zahvatio južnu hemisferu a posebno Australiju. Kada je u pitanju jačina gripa, bitno je naglasiti da je “australijski grip” imao najagresivniju sezonu gripa u posljednjih deset godina.
Tipični simptomi australijskog gripa su groznica, glavobolja, bol u grlu, jeza, bol u mišićima i kostima, umor, kašalj, curenje iz nosa i gubitak apetita, prenosi italijanski Ilmessagero.
Ono što ga odlikuje je njegova agresivnost: u Australiji su dostignuti vrhunci hospitalizacija i prijema na intenzivnu njegu.
Kada je riječ o Evropi, ovaj virus registrovan je u Italiji, i to u Lombardiji, Pijemontu i Laciju, ali i u Đenovi i ostatku Ligurije.
Simptomi australijskog gripa i sezonskog gripa se uglavnom javljaju oko 1-2 dana nakon infekcije, sa kratkim periodom inkubacije. Oni traju oko tri do četiri dana i nestaju za pet do sedam dana. Ovo su opšte procjene, jer simptomi mogu trajati do dvije nedjelje.
U slučaju gripa, prvi savjet, bez obzira na virus koji ga je izazvao, je odmoriti. Pored toga, bitan je i unos tečnosti kako bi se spriječila moguća dehidracija.
Važno je izbjegavati ili ograničiti kontakt sa drugim ljudima kako biste spriječili njihovu infekciju i širenje gripa. Na kraju, ukoliko simptomi traju duže od sedam dana, potrebno je obratiti se izabranom ljekaru, sopštili su stručnjaci.
IZVOR: B92