Ministarstvo zdravlja i Nacionalni savjet romske nacionalne manjine organizovali su obuku za zdravstvene medijatorke u Beogradu, Novom Sadu, Smederevu i Požarevcu. Obuka je posvećena unaprjeđenju zdravstvene zaštite i podizanju svijesti u romskim zajednicama.
U uvodnom dijelu obuke, prisutnima su se obratili Dalibor Nakić, predsjednik Nacionalnog savjeta, dr Olivera Jovanović, konsultantkinja za zdravstvo Ministarstva zdravlja, i Dragan Đorđević, programski koordinator.
Tokom obuke, medijatorke su stekle znanja o organizovanju zdravstveno-vaspitnog rada, edukaciji romskih porodica o zdravim stilovima života i unaprjeđenju higijenskih uslova u romskim naseljima. Pored toga, obrađene su teme poput zaštite reproduktivnog zdravlja, prevencije neželjenih trudnoća, kao i prepoznavanja i rješavanja porodičnog nasilja.
Jedna od učesnica, Milena Marković iz Požarevca, istakla je značaj ovakvih obuka za svakodnevni rad zdravstvenih medijatorki.
-Obuka nam je pružila konkretna uputstva kako da na terenu radimo sa porodicama i edukujemo ih o zdravim navikama i boljoj higijeni. Vjerujem da ćemo uz ovakve programe značajno doprinijeti unaprjeđenju zdravlja u našim zajednicama – kazala je Marković.
Učesnica iz Smedereva Sanja Ristić, osvrnula se na praktičnu vrijednost obrađenih tema.
-Smatram da je obuka bila izuzetno korisna, naročito kada je riječ o reproduktivnom zdravlju i prevenciji nasilja u porodici. Dobila sam važne informacije i osjećam se osnaženo i spremno da pružim podršku ženama i porodicama u našoj zajednici – rekla je Ristić.
Ovakve obuke ne samo da doprinose profesionalnom razvoju zdravstvenih medijatorki, već predstavljaju i ključan korak ka jačanju zdravstvene i socijalne inkluzije romske zajednice. Zajednički rad Ministarstva zdravlja i Nacionalnog savjeta pokazuje da sistemska rješenja mogu donijeti značajne promjene u životima najranjivijih grupa u društvu.
IZVOR: Telegraf.rs