Udruženje multiple skleroze Crne Gore navodi da je u našoj državi 540 oboljelih od skleroze multipleks od kojih je trećina radno sposobna i nemaju mogućnost da ostvare pravo na rad sa polovinom radnog vremena. Zato je cilj projekta Psihološka i pravna podrška oboljelim od multiple skleroze koji je sprovelo ovo Udruženje, poboljšanje kvaliteta života oboljelih od skleroze multipleks kroz besplatna pravna i psihološka savjetovanja, saopšteno je iz Evropske kuće.
-29.06.2023.godine uputili smo set prijedloga za izmjenu i dopunu Pravilnika o medicinskim indikacijama za ostvarivanje prava na materijalno obezbjeđenje, dodatak za njegu i pomoć, ličnu invalidninu i naknadu zarade za rad sa polovinom punog radnog vremena. Prijedloge smo uputili svim članovima skupštinskog odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, kao i ministru rada i socijalnog staranja. Ono što tražimo jeste da se u članu 3 stav 9, stepen EDSS (stepen fizičkog oštećenja) neophodan za ostvarivanje prava na tuđu njegu i pomoć snizi na 5 (umjesto 6,5), kako bi osobe oboljele od multiple skleroze lakše ostvarile pravo na tuđu njegu i pomoć. Takođe, kroz pomenuti Pravilnik u dijelu za Medicinske indikacije za ostvarivanje prava na naknadu zarade za rad sa polovinom punog radnog vremena radi staranja i njege djeteta sa smetnjama u razvoju, odnosno lica sa teškim invaliditetom uvrsti oboljenje sklerozta multipleks – poručila je predsjednica Udruženja multiple skleroze, Andrijana Nikolić.
Anđela Šćekić Todorović, diplomirana psihološkinja i gelštat terapeutistkinja predstavila je rezultate psiholoških radionica sa osobama sa sklerozom multipleks, kazala je da su kroz devet radionica obrađene su sve teme značajne za oboljele, koje su i utvrđene u saradnji sa učesnicima radionica na samom početku.
Predstavila je i rezultate ankete među učesnicima koja je pokazala da bi osobe koje žive sa sklerozom multipleks željele da imaju mnogo više prostora za psihološku podršku, ne samo za oboljele već i članove njihovih porodica jer je skleroza multipleks autoimuna bolest čiji je tok nepredvidiv. Zahvaljujući anonimnoj donaciji Udruženje će nastaviti sa psihološkim radionicama i individualnim radom sa oboljelima i nakon završetka projekta.
Pravnica Marija Mrvaljević koja je odgovorna za pravnu pomoć oboljelima od skleroze multipleks, kroz ovaj projekat, kazala je da mnogi od onih koji žive sa tom bolešću rijetko znaju svoja prava i rijetko se obraćaju na prave adrese za njihovu zaštitu. Kroz projekat je Udruženju pristiglo 16 zahtjeva sa prosječno pet do šest potpitanja i/ili zahtjeva za pravnu pomoć i uglavnom su se odnosili na ostvarivanje različitih vrsta prava. Neki od tih zahtjeva će dobiti i svoj sudski epilog.
Projekat Psihološka i pravna podrška oboljelim od multiple skleroze podržan je kroz program Podržani=Osnaženi koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice Slagalica iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave.
CdM
Add comment