Na nekoliko farmi u Nikšiću i Danilovgradu pojavila se Q groznica kod goveda. U Crnoj Gori posljednjih nekoliko dana problematizovano je to što su eutanazirane krave oboljele od Q groznice iz Župe nikšićke premještene i zatrpane na području Bogetića, zbog čega mještani kažu da nijesu ispoštovane procedure, te da trpe posljedice i najavljuju blokadu magistrale. Problem predstavlja i to što se osim sa životinje na životinju, Q groznica može prenijeti i na ljude.
Za Q groznicu se kaže da je to profesionalna bolest stočara, veterinara, ljudi koji su u direktnom kontaktu sa životinjama.
Q groznica je akutno bakterijsko oboljenje praćeno visokom temperaturom (febrilnost), uzrokovano rikecijama. Početak može biti iznenadan, praćen drhtavicom, glavoboljom, slabošću, malaksalošću i obilnim znojenjem. Postoje velike razlike u težini kliničke slike i u trajanju oboljenja. Infekcija može proći i bez kliničkih manifestacija ili u obliku nespecifičnog i febrilnog stanja nepoznatog uzroka, objavio je Institut za javno zdravlje IJZ.
Laboratorijska dijagnoza postavlja se dokazivanjem porasta specifičnih antitijela u serumu uzetom u akutnoj fazi i u fazi rekonvalescencije, pomoću IF, mikroaglutinacije, RVK ili ELISA.
Coxiella burnetii; mikroorganizam koji ima dvije antigenske faze: faza I koja se nalazi u prirodnim uslovima i faza II poslije višestrukih laboratorijskih pasaža na jajima ili u kulturi tkiva. Mikroorganizam ima neuobičajenu stabilnost, može da dostigne visoke koncentracije u životnoj sredini, a relativno je otporan na djelovanje brojnih dezinfekcionih sredstava.
Direktno prenošenje sa inficiranog na zdravog čovjeka je vrlo rijetka pojava.
Prenosi se obično vazdušnom diseminacijom rikecija koje se nalaze u prašini, sa površina kontaminiranihplacentnim tkivom, porođajnim tečnostima ekskretima inficiranih životinja u pogonima u kojima se obrađuju inficirane životinje ili nusprodukti, kao i u prostorijama za autopsiju. Čestice koje sadrže uzročnike mogu vjetrom da se prenesu na velike udaljenosti (pola kilometra i više); direktnim kontaktom sa inficiranim životinjama i drugim kontaminiranim materijalom, kao što su vuna, dlake, fertilizeri i odjeća inficiranih ljudi.
Nekuvano mlijeko inficiranih krava sadrži uzročnike i moglo bi biti odgovorno za neke slučajeve obolijevanja ali to nije dovoljno dokumentovano. Registrovano je i direktno prenošenje transfuzijom krvi ili kostnom srži.
Mjere suzbijanja svode se na eliminaciju izvora infekcije, na praćenje eksponiranih i liječenje bolesnika antibioticima.
IZVOR: CdM