Svjetski dan starijih osoba uspostavljen je 1990. godine od strane Ujedinjenih nacija. Obilježava se 1. oktobra, sa ciljem da naglasi važnost prilagođavanja društva potrebama starijih. Ovaj dan je prilika da se skrene pažnja na probleme poput socijalne isključenosti, siromaštva, zdravstvenih problema i zlostavljanja starijih osoba, te da promoviše inkluzivno i dostojanstveno starenje.
Starenje stanovništva postaje ključni globalni trend, preoblikujući društva širom svijeta. Projekcije UN pokazuju da će do 2050. godine broj osoba starijih od 65 godina biti dvostruko veći od broja djece mlađe od pet godina i približno isti kao broj djece mlađe od 12 godina. Ova demografska promjena povćava potražnju za njegom, kao i za zdravstvenim i socijalnim uslugama, naročito za starije osobe sa stanjima poput demencije. U skladu sa tim ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana starijih osoba je fokusirano na temu: „Dostojanstveno starenje: važnost jačanja sistema njege i podrške za starije osobe širom svijeta“.
Stanovništvo Crne Gore se, takođe, suočava sa demografskim starenjem što pokazuju i podaci o učešću broja osoba starijih od 65 godina u ukupnom stanovništvu. U 1991. godini udio starijih je iznosio 8,3%, dok je u 2003. godini porastao na 11,9%. Prema rezultatima Popisa stanovništva iz 2011. godine u Crnoj Gori živi 12,8% starijih građana preko 65 godina. Procjene iz 2021. godine pokazuju da je učešće starijih od 65 godina u opštoj populaciji sada veće od 15%, a da je prosječna starost stanovništva u Crnoj Gori 38,8 godina.
Brzi rast broja ljudi koji dostižu starije životne dobi naglašava značaj unapređenja zdravlja, prevencije i liječenja bolesti tokom čitavog života. U društvima sa starijom populacijom postaje imperativ prilagođavanje sve većem broju starijih osoba koje posjeduju različite funkcionalne kapacitete. Na sposobnost obavljanja osnovnih funkcija i učešća u svakodnevnim aktivnostima utiču ne samo lični kapaciteti pojedinca, već i društveno i fizičko okruženje u kojem borave. Podrška okruženja igra ključnu ulogu u pomaganju starijim osobama da održe nivo aktivnosti i nezavisnost kako napreduju u godinama.
U skladu sa navedenim na globalnom nivou, povodom Međunarodnog dana starijih osoba razgovaraće se o politikama, zakonima i praksama koje jačaju sisteme brige i podrške za starije osobe. Fokus će biti na potrebi za obukom u gerijatriji i gerontologiji, kao i na riješavanju globalnog nedostatka radnika za njegu starijih osoba.
Svako društvo ima obavezu da osigura dostojanstven i kvalitetan život starijih, obezbjeđujući im ne samo materijalnu sigurnost, već i društvenu podršku, njegu i ljubav. Zajedno, možemo graditi društvo koje cijeni i poštuje sve generacije, gde stariji nisu zaboravljeni, već su aktivni i poštovani članovi zajednice.