U Ubu i Valjevu su održane edukativne tribine o prevenciji kardiovaskularnih bolesti, u okviru projekata Ministarstva zdravlja Karavan zdravlja, a kako je navedeno svaki drugi građanin Srbije umre od kardiovaskularnih bolesti, koje mogu da se spriječe.
Samo prošle godine je u Srbiji umrlo 50.000 ljudi od kardiovaskularnih bolesti. Kako bi se smanjila poražavajuća statistika, Ministarstvo zdravlja pokrenulo je Karavan zdravlja sa ciljem informisanja stanovništva, a istovremeno i obezbjeđujući preventivne kardiološke preglede.
Kako je istaknuto na tribinama kardiovaskularne bolesti mogu da se spriječe ukoliko se na vrijeme identifikuju faktori rizika, a savjetnik ministra zdravlja Nebojša Tasić istakao je da je Ministarstvo pokrenulo istorijsku akciju.
-A to je kampanja koja će u potpunosti potvrditi da država Srbija brine za njene građane, da čuvamo zdravlje nacije – poručio je Tasić.
Dodao je da je poslije Srbije i Evropska unija počela da sprovodi ovaj program, što je jasan pokazatelj da je ovo istorijski značajna stvar.
-Cilj je multidisciplinarni personalizovani pristup pacijentima onda kada se utvrdi koje faktore rizika ima – rekao je on.
Snežana Plavšić iz Odeljenja za prevenciju i kontrolu nezaraznih bolesti Instituta Batut upozorila je na to da se uočava kardiovaskularno pomjeranje ka mlađoj dobi, kada je riječ o obolijevanju i umiranju.
-Čak 80 odsto prijevremenih smrti dešava se kod radno aktivnog stanovništva, odnosno između 30-69 godina – rekla je Plavšić.
Građani Uba i Valjeva okupljeni na tribini imali su brojna pitanja za stručnjake, što je, prema riječima dr Tasića i cilj tog prvog dijela Karavana zdravlja, da se informacije dobiju od ljekara i riješe nedoumice.
-Cilj preventivnih pregleda je da dođu zdravi ljudi, oni su nam ciljna grupa. Upravo se iznenadne smrti dešavaju kod onih za koje mislimo da su zdravi, a zapravo nije tako. Visok holesterol, visok krvni pritisak, oni ne daju simptome i čovjek se dobro osjeća. Zato su značajni preventivni pregledi i pozivamo mlade, još u dvadesetim da dođu i pregledaju se – istakao je dr Tasić.
Načelnica opšte medicine u Domu zdravlja Ub, dr Danica Katona istakla je da je evidentno da su kardiovaskularne bolesti najveći globalni zdravstveni problem, a da će se ovim projektom Ministarstva zdravlja poražavajuća statistika u Srbiji popraviti.
Projekat se sprovodi uz podršku Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut i lokalnih samouprava, opštih bolnica i domova zdravlja.
IZVOR: Tanjug