Prema zvaničnim podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, do sada su u ovom entitetu zabilježena 152 slučaja pertusisa, veoma zarazne bolesti, poznatije kao veliki kašalj. Radi se o nepotpunim podacima, jer iz Tuzlanskog kantona za posljednju sedmicu nadzora, od 5. do 11. februara, nijesu dostavljeni svi podaci.
Najveći broj oboljelih zabilježen je u Kantonu Sarajevo (71), potom u Zeničko-dobojskom kantonu (39), Srednjebosanskom (17), Tuzlanskom (16), u Zapadnohercegovačkom kantonu je šestero inficiranih, Hercegovačko-neretvanskom dvoje, Unsko-sanskom jedno, dok su Posavski, Bosansko-podrinjskom i Livanjskom kantonu bez oboljelih.
Predsjednik Upravnog odbora Doma zdravlja Kantona Sarajeva Ademir Spahić kaže da je veliki kašalj bolest koju uzrokuje bakterija Bordetella pertussis, te da su djeca uzrasta od jedne do pet godina posebno osjetljiv dio populacije.
-Inkubacija velikog kašlja traje 9-10 dana, ali kreće se u okvirima od 6 do 20 dana. Bolest ima nekoliko stadijuma. Prvi je kataralni, koji traje do dvije sedmice. Simptomi su slični gripu ili prehladi. Nakon toga nastupa stadijum sa napadima kašlja, koji su učestaliji noću i predstavljaju veliki napor za organizam. Kod djece može da dođe do apneje ili gubitka daha, prestanka disanja. Jedna od najčešćih komplikacija je upala pluća – pojašnjava Spahić.
Najbolji način prevencije je vakcinacija s nekoliko doza kombinovane DiTePer vakcine protiv difterije, tetanusa i pertusisa.
-Stručno savjetodavno tijelo proširilo je sada proces i na djecu koja su propustila vakcinaciju. Uzrok pojave ove bolesti, kao i u slučaju morbila, upravo je nedovoljan broj vakcinisanih. Kompletan kalendar imunizacije je ispod 40 posto u Kantonu Sarajevo, što je veoma lose – ističe Spahić.
Sa masovnijom pojavom bolesti raste i interesovanje za vakcinu, a tokom samog procesa vakcinacije ne postoji mogućnost kontakta oboljelih sa zdravim osobama.
-Zakonska je obaveza da svaki predškolski i školski dispanzer ima dio za zdravu i dio za bolesnu djecu. Svako dijete se najprije pregleda kod pedijatra ili ljekara porodične medicine – dodaje Spahić.
Nakon Tuzle, epidemija morbila je proglašena i u Kantonu Sarajevo. Veliki kašalj još nije poprimio razmjere epidemije. Dr Emina Kurtagić-Pepić je za Avaz objasnila princip na kojem funkcioniše vakcina protiv velikog kašlja.
-Zaštita koju ova vakcina osigurava traje kraće od drugih, jer druge vakcinopreventabilne bolesti najčešće imaju doživotnu zaštitu. Veliki kašalj se daje u nekoliko doza, ali zaštita traje do 10 godina – objasnila je dr Kurtagić-Pepić.
Dodala je da su najugroženije trudnice, zatim djeca mlađa od godinu dana i starije osobe jer, kako kaže, za njih ovo može biti teško i opasno stanje.
RHT