Očuvanje i unaprjeđenje mentalnog zdravlja je važan preduslov za razvoj i produktivnost pojedinca i društva. U Crnoj Gori, mentalno zdravlje je i dalje tabu tema naročito kad su u pitanju osobe koje žive sa hroničnim mentalnim izazovima dok su mentalni izazovi i oboljenja visoko stigmatizovana, saopšteno je iz NVO CAZAS povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja.
Oni su tim povodom pozvali na snažniji i proaktivniji fokus donosioca odluka na ovu oblast, na unaprjeđenje i širenje servisa podrške u sistemu i u zajednici, na hitno donošenje nove Strategije za mentalno zdravlje kao i na opredjeljenje budžeta i kapaciteta unutar sistema za ovu oblast koji može odgovoriti na potrebe.
-Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije svaka četvrta osoba će se jednom tokom života suočiti sa izazovima iz oblasti mentalnog zdravlja dok u zemljama u razvoju oko 80% bolesti i stanja i oblasti mentalnog zdravlja nikada ne bude tretirano – navodi se u saopštenju.
Kako su podsjetili, građani i građanke, usljed neinformisanosti i straha od osude odlažu posjetu psihijatru i psihologu dok je često upravo stigma i prepreka u istrajnosti u tretiranju poremećaja iz oblasti mentalnog zdravlja i dobijanju podrške zajednice.
-Neophodno je da konačno razbijemo stigmu i predrasude ka mentalnim bolestima i da krenemo da pružamo istinsku podršku i razumijevanje. Ono je potrebno svima, na svakom koraku i sistem mora da nadje način da na te potrebe odgovori. Ogromna sredstva se izdvajaju za tretman djece i mladih u oblasti mentalnog zdravlja u inostranstvu dok se zbog stigme određeni broj pacijenata liječi u privatnoj praksi o svom trošku. Moramo slati poruku da je mentalno zdravlje podjednako važno kao fizičko i to se mora preslikati kroz zdravstveni sistem, javne politike, servise koji su dostupni i na kraju državni budžet – poručila je programska direktorica NVO CAZAS, Sanja Šišović.
Ovogodišnja globalna kampanja, kako su kazali, ističe vitalnu vezu između mentalnog zdravlja i posla i obilježava se pod sloganom Mentalno zdravlje u radnom okruženju.
-Ključni fokus kampanje je usmjeren na ulogu koju rad, radno okruženje i obavljanje posla ima u očuvanju ili narušavanju mentalnog zdravlja. Bezbjedno, zdravo radno okruženje može djelovati kao zaštitni faktor za mentalno zdravlje dok nezdravi uslovi, uključujući stigmu, diskriminaciju i izloženost rizicima kao što su uznemiravanje i drugi loši uslovi rada, mogu predstavljati značajne rizike i izazove koji utiču na mentalno zdravlje, ukupan kvalitet života i posledično na učešće ili produktivnost na poslu – poručuje Šišović.
Imajući u vidu da je, kako kaže, 60 odsto globalne populacije radno aktivno, potrebna je hitna akcija kako bi se osiguralo da radno okruženje bude bezbjedno i sigurno u kontekstu mentalnog zdravlja i blagostanja.
-Kada govorimo o radnom okruženju i zaštiti na radu naši zakoni i uopšte radna kultura prepoznaje fizičku bezbjednost i sigurnost na radu ali izostaje fokus, formalni i sustinski, na uspostavljanje sistema psihološke bezbjednosti na radnom mjestu. Podaci sa terena ukazuju da imamo veliki broj zaposlenih koji su na bolovanju usljed izazova iz oblasti mentalnog zdravlja i to nam je dovoljan alarm da postavimo pitanje da li prosječan građanin ili građanka u Crnoj Gori radi na psihološki bezbjednom radnom mjestu – istakla je programska direktorka NVO CAZAS.
IZVOR: CdM