Studija koju je predvodio Univerzitet u Bristolu pokazala je da kuk-implantati sa glavom od delta keramike ili oksidovanog cirkonijuma i čašicom ili uloškom od visoko unakrsno povezanog polietilena imaju najmanji rizik od revizije tokom 15 godina nakon operacije.
Ovo istraživanje moglo bi pomoći bolnicama, hirurzima i pacijentima u odabiru odgovarajućeg implantata za operaciju zamjene kuka. Istraživači su analizirali podatke iz Nacionalnog registra zglobova pacijentu koji su obavili operaciju zamjene kuka u okviru Nacionalne zdravstvene službe (NHS) i privatnog sektora u Engleskoj i Velsu, prateći ih do 15 godina nakon prve operacije (u periodu od 2003. do 2019. godine).
Pregledom podataka NJR-a o kuk-implantatima, istraživački tim je otkrio da na rizik od revizije nakon zamjene kuka utiče vrsta materijala koji se koristi u kontaktnoj površini. Kontaktne površine su pokretni djelovi vještačkog kuka koji klize jedan uz drugi tokom aktivnosti.
Do 2060. godine, potražnja za zamjenom zglobova će porasti za skoro 40 procenata. Oko 2% pacijenata ide na reviziju nakon operacije kuka. Podaci su pokazali da su kuk-implantati sa glavom od delta keramike ili oksidovanog cirkonijuma i čašicom ili uloškom od visoko unakrsno povezanog polietilena imali najmanji rizik od revizije tokom 15 godina nakon operacije zamjene kuka. Ovi nalazi su potvrđeni kada je istraživački tim ispitao specifične razloge za reviziju kuk-implantata. Podaci su takođe pokazali da je 20.869 pacijenata (2 odsto) moralo na reviziju nakon prvobitne operacije.
– Naše istraživanje je pokazalo da rizik od revizije zamjene kuka zavisi od materijala implantata koji su korišćeni u prvoj operaciji. Najniži rizik od revizije imaju implantati sa glavom od delta keramike ili oksidovanog cirkonijuma i uloškom ili čašicom od visoko unakrsno povezanog polietilena (HCLPE) – rekao je dr Erik Lenguerand, viši predavač medicinske statistike i kvantitativni epidemiolog na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Bristolu i jedan od vodećih autora rada.
Svakako, potrebna su dalja istraživanja kako bi se istražila povezanost materijala implantata sa rizikom od ponovnog hospitalizovanja, operacija koje nisu revizije, smrtnosti i isplativosti ovih materijala.
Kurir.rs