U Domu zdravlja na Cetinju završena je rekonstrukcija kompletne krovne konstrukcije i fasade objekta vrijedna preko 300 hiljada eura. Sredstva za ove radove obezbijeđena su iz fonda Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) koja su građani i privrednici donirali tokom COVID pandemije.
Povodom završetka radova prigodnoj svečanosti na Cetinju prisustvovali su predsjednik Vlade Crne Gore, Dritan Abazović, ministar zdravlja, Dragoslav Šćekić, kao i predstavnci lokalne samouprave, privrednici i građani.
Predsjednik Vlade Crne Gore kazao je da Cetinje po svemu zaslužuje da nakon puno godina ima rekonstrukciju Doma zdravlja.
-Čestitam direktoru Radoviću i njegovom timu na svim aktivnostima koje su preduzeli u prethodnom period – naglasio je Abazović u svom obraćanju dodajući da želi svima da čestita u nadi da ćemo u kontinuitetu permanentno unaprjeđivati zdravstvenu zaštitu i svima kojima je potrebno, servis pružiti u najbržem mogućem roku i na najbolji mogući način.
Ministar zdravlja zahvalio je građanima na doniranim sredstvima kao i strpljenju, koje, kako je kazao, pokazuju godinama unazad zbog zapuštene infrastrukutre zdravstvenih objekata i izrazio nadu da će ovakve prakse ubrzo postati prošlost.
-Dom zdravlja Cetinje, uz nesporni kvalitet zdravstvenih usluga koje pruža građanima zahvaljujući medicinskom kadru, od sada će raditi u boljim i sigurnijim uslovima, što naša Prijestonica i njeni građani itekako zaslužuju – kazao je Šćekić.
On je poručio da je nakon spoljašnjih radova, prioritetni zadatak menadžmenta Doma zdravlja i Vlade Crne Gore, kao i lokalne samouprave, nastavak rekonstrukcije unutrašnjosti objekta, s ciljem obezbjeđivanja veće funkcionalnosti, komfora i efikasnosti u radu.
-U protekle dvije godine u cetinjski dom zdravlja uloženo je preko 130 hiljada eura budžetskih sredstava za nabavku medicinske opreme, uređenje prostora i unapređenje voznog parka. Do kraja septembra biće završeni radovi na adaptaciji i opremanju mikrobiološke laboratorije, u sklopu projekta koji finansira Evropska unija, a koji obuhvata devet domova zdravlja u Crnoj Gori. Ovom adaptacijom biće znatno unaprijeđeni uslovi za rad laboratorije, kako u pogledu prostora tako i opreme, a sve u skladu sa EU standardima – poručio je ministar.
Govoreći o kadrovskoj strukturi cetinjskog doma zdravlja, Šćekić je kazao da se trenurno na stručnom usavršavanju nalazi sedam specijalizanata, koji će nakon završetka školovanja nastaviti radni angažman u toj ustanovi.
-Posebno želim da naglasim da se početkom sljedeće godine očekuje povratak dva ljekara sa specijalizacije iz oblasti pedijatrije i interne medicine, pa će ljekarski timovi biti dodatno osnaženi, a pacijetnima biti dostupnije zdravstvene usluge – istakao je Šćekić.
Gradonačelnik Cetinja, Nikola Đurašković, pozdravljajući prisutne izrazio je zadovoljstvo zbog, kako je kazao, ‘’realizacije značajnog projekta koji svjedoči o koraku naprijed u našim naporima da rješavanjem višedecenijskog problema unaprijedimo i pružimo kvalitetne uslove i zdravstvenu zaštitu stanovnicima Prijestonice’’.
On je naglasio da kontinuiranim ulaganjem u zdravstvene ustanove ostajemo posvećeni najvažnijem cilju, zaštiti zdravlja pacijenata, odgovornosti prema njima ali i zdravstvenim radnicima, koji kroz ovakve projekte dobijaju napredniji ambijent za boravak i rad.
-Nadam se da će naše sugrađanke i sugrađani biti zadovoljni unapređenim uslovima u Domu zdravlja, te da će, kao i do sada, ova zgrada biti mjesto koje će na brz, siguran i kvalitetan način u potpunosti pružati usluge koje su im neophodne i mjesto gdje ćemo zajedno graditi bolju i zdraviju budućnost za našu zajednicu – poručio je prvi čovjek Prijestonice.
Direktor cetinjskog Doma zdravlja, dr Marko Radović kazao je da je ovo veliki dan za cetinjski dom zdravlja, koji je kao i cijela primarna zaštita ponijela veliki teret tokom Covid pandemije.
-Mislim da su sredstva koja su oprijediljena iz NKT-a utrošena na pravi način jer su višdecenijski problemi sa prodorom atmosferske vode, vlagom i kondezacijom dostigli svoj vrhunac. Benefite ove investecije će osjetiti svi zapošljeni od Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, preko bolničkih ambulanti, kolega iz privatnog sektora, zaposlenii u Domu zdravlja ali on što je najbitnije građani i građanke Cetinja koji su korisnici zdravstvenih usluga – kazao je dr Radović.
On je kazao da se menadžment u poslednje dvije godine intenzivno bavio rješavanjem problema energetske efikasnosti i stvaranjem jednog pozitivnog okruženja za sve zaposlene.
Add comment