Iako je marihuana dopuštena u medicinske svrhe u brojnim evopskim državama, i dalje je prisutan konzervativan pristup rekreacijskoj konzumaciji. Neki se boje i da bi legalizacija u jednoj državi mogla imati popratne učinke na susjedne zemlje koje se protive takvim potezima.
Evropske zemlje sve su glasnije u pokušajima legalizacije kanabisa, na što su ih, među ostalim, potstakli progresivni potezi te zeleno svijetlo Kanade i nekoliko država SAD-a. Prije 22 godine Kanada je postala prva država na svijetu koja je, usprkos protestima ljekara, dala dozvolu za uzgajanje i korištenje marihuane u medicinske svrhe. U SAD-u je 35 saveznih država legaliziralo marihuanu za medicinske svrhe, a 16 od njih dozvoljava njezinu upotrebu i u rekreativne svrhe.
Od poboljšanja javnog zdravstva i povećanja poreznih prihoda pa sve do smanjenja tabua oko samog kanabisa, prednosti legalnog tržišta su brojne – utvrdili su zagovornici u Londonu. Kritičari pak tvrde da legalizacija dovodi do porasta kriminala i zavisnosti.
-Znamo da regulisano tržište funkcioniše. Znamo da zabrana ne funkcioniše. Vidimo to s alkoholom, duvanom i kockanjem – potvrdio je Jindřich Vobořil, nacionalni koordinator za ljekove Češke Republike. On smatra da je krajnje vrijeme da se kanabis tretira isto kao i drugi regulirani artikli u njegovoj nadležnosti, poput duvana i alkohola.
Češka je među evropskim zemljama koje su posljednjih mjeseci najavile planove za legalizaciju radikalnim novim reformama. Prag je prošle godine saopštio da izrađuje nacrt zakona za legalizaciju droge za odrasle, označavajući time najdramatičniji korak naprijed u zemlji otkako je lično posjedovanje dopušteno 2010.
Njemačka je u oktobru objavila predloge zakona o legalizaciji kanabisa u okviru sveobuhvatnih reformi koje bi dale zeleno svijetlo za potrošnju i prodaju u najvećem evropskom budžetu. Ako taj plan bude usvojen, učinio bi Njemačku najvećim reguliranim nacionalnim tržištem marihuane na svijetu.
Luksemburg je usvojio zakon koji dopušta stanovnicima uzgoj marihuane za ličnu upotrebu, Malta ima privatne zelene ‘klubove kanabisa’ i ondje je legalna konzumacija za osobne/rekreativne potrebe, a Švicarska, koja nije članica EU-a, odobrila je istraživanje prodaje i konzumiranja marihuane u Zürichu. Međutim potez Švicarske je pomalo konzervativan jer će 180 ljudi omogućiti kupovinu i konzumaciju kanabisa, no zauzvrat će konzumenti morati pristati na praćenje psihičkog i fizičkog zdravlja tokom istraživanja.
tportal.hr
Add comment