U planu je, da se i ljekarima specijalistima omogući propisivanje terapije elektronski i na taj način spriječi šetanje pacijenta od specijaliste do doma zdravlja.
Kolika je vrijednost elektronskih ljekarskih recepata shvatilo se za vrijeme korone. Oni koji imaju hronične bolesti znaju koliko im znači to što ne moraju svakog mjeseca kod ljekara, po recept za redovu terapiju.
Dr Marijana Mandić Ristić iz Doma zdravlja Vračar, rekla je u Beogradskoj hronici da je uvođenje elektronskog recepta unaprijedilo rad ljekara i smanjilo gužve.
– Mi trenutno našu terapiju izdajemo na šest mjeseci i to je olakšano, mnogo je smanjilo gužve u domovima zdravlja. Ono što mi moramo da izdajemo na mjesečnom nivou su neki ljekovi sa D-liste. To je nešto što nam je trenutno ostalo kao mala poteškoća, kao i određeni ljekovi za pacijente koji su na dozama održavanja narkotika – rekla je dr Ristić.
Nikola Radoman iz Ministarstva zdravlja navodi da se radi na kontinuiranom unaprjeđenju elektronskih recepata.
U planu je, kaže, da se i ljekarima specijalistima omogući propisivanje terapije elektronski i na taj način spriječi šetanje pacijenta od specijaliste do doma zdravlja.
– Takođe, želimo da unaprijedimo sistem elektronskih recepata u vidu mogućnosti da pružimo ljekaru informacije o interakcijama lijeka. Na taj način želimo da u realnom vremenu unaprijedimo kvalitet informacija ljekaru da ima pravu informaciju u pogledu bezbjednosti samog pacijenta – rekao je Radoman.
Što se tiče bolovanja, svaki poslodavac moći će da dobije doznake radnika elektronskim putem.
Elektronsko bolovanje će, kaže, objediniti informacione sisteme kojima pristupaju ljekari, poslodavci i Republički fond za zdravstveno osiguranje.
Postoji i ideja da se elektronski kartoni umreže, odnosno da ljekari iz jedne ustanove mogu da vide karton pacijenta koji se liječi u drugoj ustanovi.
Jelena Bojović, programska direktorka NALED-a, kaže da Ministarstvo zdravlja potpuno ide u tom pravcu i dodaje da su dobili prezentaciju kako će taj elektronski zdravstvenio karton izgledati u budućnosti.
– Mi kao građani, kada odlazimo kod ljekara, kod izabranog ljekara, on naravno vodi vaš zdravstveni karton, ali vas onda upućuje kod ljekara specijaliste. Ti ljudi nemaju uvid u vaš osnovni zdravstveni karton. Često nosite te papire od jednog ljekara do drugog, zbog toga što je nedostajao jedan centralni sistem u kojem će se nalaziti svi podaci, sve informacije o vama kao pacijentu i koji će biti dostupni onom ljekaru koji vas liječi – navela je Bojović.
IZVOR: RTS