Vodeći tešku bitku za svoj život mladi Mostarac Adnan Šemić u očekivanju je hitne transplantacije jetre u Univerzitetsko kliničkom centru Tuzla koju će raditi ljekari iz Turske ili Hrvatske.
Borba ovog mladog čovjeka koji boluje od rijetke Wilsonove bolesti nikog nije ostavila ravnodušnim u zemlji, ali i zemljama okruženja. Političari i federalni zastupnici su napokon nakon desetine godina na hitnom zasjedanju oba doma federalnog parlamenta omogućili izmjenom zakona o transplantaciji da se osobi transplantira organ od donora odnosno nesrodnog darivatelja.
U konkretnom Adnanovom slučaju donor je osoba iz Srbije koja se javila putem društvenih mreža i spremna je darovati organ. Izmjenom zakona o transplantaciji biće omogućeno uraditi i ove transplantacije organa u Bosni i Hercegovini, a tzv Adnanovim zakonom odnosno Zakonom o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja po hitnom postupku, pokrenulo je Bosnu i Hercegovinu s mrtve tačke kada je riječ o transplantaciji organa i tkiva.
Dosadašnjih urađenih njih tek desetak godišnje, u kliničkim centrima u Sarajevu i Tuzli, su bile one prema slovu zakona, samo kadaverične transplantacije.
Predloženi zakon predviđa dodavanje novog stava kojim se precizira da se uzimanje organa, odnosno tkiva od živog darivatelja može provoditi od nesrodnog živog darivatelja isključivo ukoliko ne postoji mogućnost darivanja u slučaju rodbinske veze, bračnog i vanbračnog partnerstva i srodstva, a pod uslovima propisanim ovim zakonom.
Kada se radi o listama za transplantaciju u BiH koje iz godine u godinu bivaju sve duže, oboljelima život zavisi od donorstva organa.
Zakon do sada nije omogućavao više transplantacija jer se radila samo kadaverična transplantacija. U BiH takođe ne postoji zajednička lista za transplantaciju na nivou države nego Federacija BiH ima svoju listu za transplantaciju pri Centru za transplantacijsku medicinu Federalnog ministarstva zdravstva, dok Republika Srpska, kako je za Oslobođenje kazala predsjednica Donorske mreže Bosne i Hercegovine prof. dr Halima Resić nema svoju transplantacijsku listu.
Tako je na listama za transplantaciju u FBiH na prvom mjestu transplantacija bubrega, zatim jetre, te rožnice. Prema podacima Federalnog ministarstva zdravlja najveći broj pacijenata čekaju za transplantaciju bubrega, a njih je oko 260.
– Najviše njih 70 posto svih koji čekaju transplantaciju su pacijenti koji su na hemodijalizi. Većina njih nema srodnog donora, nego moraju čekati transplantaciju od osoba koje su doživjele moždanu smrt, od potencijalnih donora koji su u intenzivnim njegama, naglašava dr Resić te dodaje kako je u cijeloj Bosni i Hercegovini oko 2.600 pacijenata na hemodijalizi.
Iako bi trebalo da je puno veći broj pacijenta koji čekaju na transplantaciju bubrega, na listi čekanja je nešto manje od 200 takvih bolesnika.
-Ako uzmemo u obzir da je u FBIH blizu 2.000 pacijenta na dijalizi i da bi 1/3 mogla biti transplantirana, što znači da je to minimalno 600 onda brojka od 200 nije realna, naglašava predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih u FBiH – Tomislav Žuljević.
Razlog tome je, pojašnjava on, odustajanje pacijenta da dođu na listu jer se u FBIH jako dugo čeka na transplantaciju.
-Drugi razlog je taj što pojedini voditelji dijaliznih centara ne upućuju pacijente na obradu kako bi se stavili na listu čekanja. Što se tiče jetre, na listi je oko 35 pacijenta a oko 30 čeka na transplantaciju srca koja se još ne radi kod nas u BiH, ali se iskreno nadamo da će se i to uskoro dogoditi, kaže Žuljević, te upozorava da veliki broj pacijenata čeka predugo transplantaciju koja je spas za pacijente sa terminalnim zatajenjem unutrašnjih organa. Najveći broj onih koji čekaju, nažalost, uopšte ne dočekaju poziv za transplantaciju jer smrt bude puno brža od politike i zdravstvenog sistema.
Problem presađivanja organa prisutan je u cijelom regionu, Evropi i svijetu. No u BiH je samo političko uređenje zemlje problem u smislu aplikacije prema Eurotransplantu. Ovo Udruženje je na federalnom nivou i imaju sasvim korektan odnos sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Centrom za transplantacijsku medicinu.
-Mi bismo da se FMZ više posveti temi dijalize i transplantacije, ipak svjesni smo da postoje i drugi teško bolesni pacijenti koji takođe traže svoja prava i bolje uslove liječenja. Smatramo da procvat i progres transplantacijske medicine u BIH stoji na menadžerima kliničkih centara. Transplantacija je spašavanje života, povratka bolesne osobe u život, porodice, na posao itd. Dijaliza je jako skup način liječenja, a transplantacija je ustvari financsjska ušteda u zdravstvu – istakao je Žuljević.
UKC Tuzla i dalje je najbolji transplantacijski centar u BiH gdje pored bubrega i rožnice rade i transplantaciju jetre. Kantonalna bolnica Zenica je najbolja donor bolnica u državi. Zahvaljujući predanosti svome poslu anesteziološki tim u KB Zenica i njihova transplant koordinatorica u posljednje dvije godine je spasila gotovo 20 života, navodi Žuljević.
IZVOR: Oslobođenje.ba