Jedinstvena elektonska dokumentacija pacijenata biće uvedena tek kada Srbija bude imala dovoljno zaštićene podatke, kazala je ministarka zdravlja Danica Grujičić. To je jedna od prepreka za digitalizaciju zdravstvenog sistema koji je preduslov za bolju organizaciju zdravstva.
Ministarka je na konferenciji za medije povodom predstavljanja rezultata istraživanja Zadovoljstvo građana i ljekara zdravstvenim sistemom navela i da bi se na izradi ovog rješenja, pored informatičara, moraju da budu uključeni i ljekari.
-Ono što se meni ne dopada kada je u pitanju uvođenje (jedinstvene) elektronske dokumentacije jeste nedovoljna zaštićenost podataka. Vi svi znate da su podaci o zdravstvenom stanju pacijenta najosetljiviji podaci i to mora biti apsolutno zaštićeno – izjavila je Grujičić.
Uprkos tome, pacijenti ne bi trebalo da brinu za bezbjednost podataka koji se već nalaze u pojedinačnim elektronskim zdravstvenim sistemima, pošto su oni dovoljno obezbijeđeni, navela je Grujičić.
-Podaci se trenutno nalaze na serverima u bolnicama i kliničkim centrima, a biće svi prebačeni u (Nacionalni) data centar. Svi podaci treba da budu tamo, s tim što moramo da imamo bekap podataka, a logično je da taj bekap bude u Ministarstvu zdravlja. Mislim da je data centar pravo mjesto, ali tamo mora da bude ogromna memorija. Zdravstvo zahtijeva ogroman broj podataka – kazala je ministarka.
Ona navodi da trenutno u zdravstvnom sistemu ima previše papirologije.
-Naročito kod mojih kolega u domovima zdravlja, gdje paralelno moraju da rade i na kompjuteru i da upisuju karton. Ja se nadam da će se novim Zakonom o zdravtsvenoj dokumetaciji to definitvno izgubiti – navela je Grujičić.
Ljekari gube vrijeme i prijavljujući bolesti Institutu za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut, što je „potpuno nepotrebno“, smatra ministarka zdravlja.
-Svaki informativni sistem mora da automatski prepoznaje određene dijagnoze. Kada se napravi takav sistem postojaće tačni podaci o tome koliko u Srbiji postoji dijabetičara, hipertoničara, srčanih bolesnika i drugih – dodala je ministarka.
Prilikom uvođenja svakog novog sistema, mora da postoji obuka zaposlenih, ali je potrebno i da ljekari učestvuju u pravljenju sistema, kaže Grujičić.
-Rukovodioci zdravstvenih ustanova moraju da, kako bi ljekari dobili maksimum od informatičkih sistema, aktivno da utiču na izgradnju tog sistema. Ne mogu inženjeri da znaju šta je nama potrebno – kaže ona.
U daljoj digitalizaciji zdravstva neophodno je da se ljekarima opšte prakse i izabranim ljekarima omogući momentalni uvid u rezultate pregleda koji vrši specijalista, što sada nije moguće, ističe Grujičić.
-U ovoj fazi, prije bih ovako uradila nego da specijalisti pišu recepte, zato što mislim da ćemo tako imati daleko bolju kontrolu nego ako odmah pustimo specijaliste da izdaju recepte – zaključila je ministarka.
Nova ekonomija
Add comment