Da RS diše na kredite svjedoči i zdravstveni sektor. Obaveze zdravstva teške su 919 miliona KM.
BN navodi da se nameću pitanja: da li se usklađuju prihodi i troškovi? Ko će vraćati dugove? Gdje sve odlazi novac i za šta?
Ekonomistkinja Svetlana Cenić kaže da se nikada nije gledalo kako troše zdravstvene institucije? Kako se nabavljaju ljekovi? Kakva je nabavka svega ostalog?
-U to se nikad ne dira, to je partijski plijen koji se rasporedi i to niko ne pita. Kad bi izračunali koliko se para sliva za zdravstvo, pa onda pogledali troškove došli bi do nekih zapanjujućih stvari – istakla je Cenić.
Zapanjujuće je da se dugovi u zdravstvu gomilaju i pored izdvajanja od oko pola milijarde iz budžeta. Treba povesti računa o trošenju uloženog novca u zdravstvo, smatra Cenić.
Predsjednik Izvršnog odbora Komore doktora medicine RS prim. dr Slobodan Prtilo, rekao je da su sve zdravstvene ustanove dužnici poreskog sistema i sistema osiguranja.
-Duguju prema dobavljačima. Imamo neravnomjerno razvijen zdravstveni sistem u pojedinim djelovima Republike Srpske tako da to sve ima reperkusije na cjelokupno stanje u zdravstvu – naglasio je dr Prtilo.
Sve je više domova zdravlja koji nemaju mogućnost da pruže ni primarnu zdravstvenu zaštitu. RS.
Vijesti.ba
Add comment