Nakon Švajcarske i Njemačke, Hrvatska je treća zemlja u Evropi koja će imati laboratoriju za gensko profiliranje tumorskog tkiva što će omogućiti onkolozima da svakom pacijentu odrede ciljanu i najdjelotvorniju terapiju.
Započeti su građevinski radovi u krugu KBC-a Zagreb, a u julu iduće godine trebala bi biti otvorena laboratorija opremljena najsavremenijom dijagnostikom, rečeno je na konferenciji o komunikaciji u zdravstvu MedMed 2023. u Grožnjanu.
KBC Zagreb dobiće Laboratoriju za gensko profiliranje u kojoj će se bolesnicima s novodijagnostikovanim metastatskim tumorom ili s progresijom bolesti testirati nekoliko stotina gena kako bi se prije početka liječenja utvrdilo kakva terapija pojedinom pacijentu najbolje odgovara. Na osnovu uzorka tkiva odrediće se koja je od raspoloživih terapija za određeni tumor kod tog pacijenta djelotvorna, a koja zbog određenih genskih karakteristika ne bi dala željeni rezultat pa ju je bolje izbjeći.
Riječ je o etapi petogodišnjeg projekta personalizirane medicine u onkologiji s ciljem poboljšanja ishoda liječenja, koji sprovode Ministarstvo zdravlja i KBC Zagreb u saradnji s kompanijom Roche, a uključuje osnivanje Zavoda za personaliziranu medicinu u sklopu KBC-a Zagreb, uređenje, opremanje i rad Laboratorije za gensko profiliranje, edukaciju i osposobljavanje radnika Zavoda za personaliziranu medicinu, uspostavu Hrvatske onkološke baze podataka i osnivanje Nacionalnog povjerenstva za ciljano liječenje na osnovu sveobuhvatnog genskog profilisanja.
Rebro bi tako trebalo postati treći medicinski centar u Evropi s takvom laboratoriom, gdje će se moći testirati oko 10.000 uzoraka godišnje, a procjenjuje se da će laboratorija pokriti kompletne potrebe hrvatskih pacijenata i pružati usluge drugim zemljama u okruženju.
Sveobuhvatno gensko testiranje već se neko vrijeme sprovodi kod pacijenata u KBC-u Zagreb, ali se uzorci šalju na testiranje u laboratorije u Švajcarskoj i Njemačkoj. Prostor buduće laboratorije upravo se uređuje u hotelu Rebro, a nakon opremanja i kadrovskog ekipiranja, trebao bi početi sa radom sredinom 2024. godine.
– Možemo biti ponosni, ovo je značajan iskorak za naš zdravstveni sistem, po značaju ravan transplantaciji koštane srži. Zahvaljujući tome pacijent će dobiti optimalnu terapiju, odnosno neće primiti terapiju koja mu neće pomoći. Na osnovu ovakvog liječenja postižu se 30 posto bolji ishodi liječenja – naglasio je prof. dr Stjepko Pleština prilikom prezentacije projekta na konferenciji MedMed u Grožnjanu.
Riječ je o metodi gdje se iz uzorka tumorskog tkiva ili ćelija testira nekoliko stotina gena koji mogu biti mutirani unutar tumorske ćelije kako bi se na osnovu toga donijela odluka o optimalnom liječenju.
Činjenica je da se medicina okreće personaliziranoj terapiji u liječenju raka, umjesto primjene hemoterapija koje imaju brojne nuspojave ili novih ljekova koji nijesu jednako djelotvorni kod svih pacijenata. Umjesto da se vodi lokacijom tumora, personalizirano liječenje prilagođava se molekularnim karakteristikama tumora.
Zadarski list
Add comment