Nije neuobičajeno da medicinski stručnjaci iz balkanskih zemalja traže posao u Evropskoj uniji iz različitih razloga, uključujući ekonomske prilike, bolje uslove rada i pristup naprednoj medicinskoj tehnologiji.
Prema studijama koje su objavljivane tokom posljednjih nekoliko godina, mnogi su ljekari i medicinske sestre iz Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije emigrirali na zapad radi posla, a Njemačka, Austrija i Švajcarska su top destinacije.
Takve migracije mogu imati negativne posljedice na zdravstvene sisteme u regionu, posebno u Bosni i Hercegovini, jer mogu dovesti do manjka medicinskih radnika što bi se odrazilo na kvalitet zdravstvenih usluga, ali i upitnosti funkcionisanja zdravstvenog sistema uopšte. Pored toga, postoji zabrinutost i zbog „odliva mozgova“, gdje visokokvalifikovani medicinski stručnjaci napuštaju svoju matičnu zemlju radi boljih mogućnosti, što može ugroziti razvoj zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, u 2021. godini u javnom sektoru zdravstvene zaštite u tom entitetu bilo je zaposleno 73 posto zdravstvenih radnika, 1,5 posto zdravstvenih saradnika i 24,9 posto administrativno-tehničkog osoblja na 100.000 stanovnika.
-U službama primarne zdravstvene zaštite radilo je 1.819 doktora medicine i 3.402 medicinske sestre, odnosno na 100.000 stanovnika 87 doktora medicine i 157 medicinskih sestara. U 2021. godini u bolnicama je radilo nešto više od dvije petine svih doktora medicine, 2.361 doktor medicine te 5.612 medicinskih sestara – kaže Senad Dorić iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Komora zdravstvenih tehničara Federacije BiH od 1. januara do 31. decembra 2022. godine je od ukupno 421 izdanih prvih ili obnovljenih licenci za samostalan rad, njih 37 posto izdala za potrebu odlaska iz Bosne i Hercegovine. Pokazale su to izjave podnosilaca zahtjeva za izdavanje ili obnovu licence, iako medicinski tehničari nijesu u zakonskoj ili drugoj obavezi da ih informišu o tome u koje svrhe licencu potražuju.
Po saznanjima Udruženja medicinskih sestara tehničara i babica Republike Srpske, problem odlaska sestara i tehničara još uvijek nije gorući, ali u kratkom vremenu će postati. Odlazak u većem broju sestara i tehničara je zaustavila pandemija, ali nakon smirivanja situacije odlazak se aktivirao i povećan je broj agencija koje se bave olakšavanjem odlaska sestara tj. posredovanjem.
Mnogi zdravstveni radnici odlaze isključivo iz finansijskih razloga, ali se to uglavnom odnosi na one koji nijesu zaposleni te se prilikom pokušaja zapošljavanja suočavaju sa korupcijom i jednostavno shvate da mogu obavljati iste opise poslova i do tri puta manje raditi za minimalno dva puta više plate mjesečno, kao i na one koji rade u privatnom sektoru u kojem plate nijesu jednake onima u javnom zdravstvu, a ne poštuju se jednako ni prava radnika iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti Federacije BiH.
AL JAZEERA
Add comment