Beograđani ponovo udišu najzagađeniji vazduh na svijetu, a nivo zagađenosti u glavnom gradu Srbije okarakterisan je kao opasan po zdravlje stanovnika, prenose mediji.
Okidač za enormno aerozagađenje u Beogradu, ali i u drugim gradovima u Srbiji, svakako je sezona grijanja sa velikim brojem individualnih ložišta, a mjerne stanice koje bilježe kvalitet vazduha prikazuju drastično uvećano prisustvo PM čestica. Podsjetimo, Beograd je i tokom prošle godine više puta bio najzagađeniji grad u svijetu.
– Visok nivo aerozagađenosti može biti opasan za sve ljude, posebno za osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca, trudnice, hronični bolesnici. Akutni problemi koje izaziva aerozagađenost su iritacija očiju i nosa, svrab, kašalj, osjećaj gušenja i nedostatka vazduha. Zbog toga se ljekarima među prvima javljaju pacijenti sa znacima bronhitisa, pogoršanjem hronične obstruktivne bolesti pluća – HOBP i bronhijalne astme – kazala je prim. dr Slavica Plavšić, specijalista za plućne bolesti.
Odgovarajući na pitanje kako se zaštiti od aerozagađenja, dr Plavšić ističe da nošenje običnih hiruških maski štiti od udisanja krupnijih čestica, dok nešto bolju zaštitu, kako kaže, pružaju maske sa jačim zaštitnim filterima, poput N95.
– Svakako je nemoguće zaštiti se u potpunosti, jer se resorpcija štetnih materija vrši i preko kože. Zato se osjetljivim grupama, djeci, trudnicama i starima preporučuje da ne izlaze napolje kada je velika aerozagađenost. U koliko moraju, savjetuje se da izbjegavaju najprometnije ulice, a da što više vremena provode u parkovima i prirodi gdje je vazduh najčistiji. Za prečišćavanje vazduha u domovima korisni su prečišćivači vazduha sa kvalitetnim hepo filterima koji vazduh čiste od raznih čestica prašine, životinjskih dlaka, mirisa duvana i slično. Ti aparati posebno su korisni porodicama sa bebama i malom djecom – naglasila je dr Plavšić. N1
Add comment