Svijet strahuje od nove epidemije, epidemije mentalnih poremećaja. Da li u Srbiji postoje uzroci ili jedan uzrok da mentalno zdravlje bude sve slabije i kako izaći na kraj sa novim izazovima komentarisale su psihološkinje Biljana Lajović i Ana Mirković.
Statistika je alarmantna, do 2035. godine, na globalnom nivou, svaki drugi stanovnik planete razviće neku od 13 mentalnih poremećaja do svoje 75 godine. Taj procenat već sada ima 16,5 odsto djece od 6 do 17 godina. Na Zapadu se već uveliko govori o epidemiji mentalnih poremećaja.
-Svakako moramo da gledamo društvo u cjelini. Ne možemo da izdvajamo segmente i kada je situacija u društvu bez jasne strukture i bez jasnih pravila i poštovanja pravila, bez jasnog određenja uzroka i posljedica, bez suštinske brige i o djeci i o ranjivim grupama, onda dođete u situaciju u kojoj jesmo – da problema ima mnogo i na različitim nivoima. Jako je važno da naglasimo da to nije sve uniformno, da je raznovrsno i da moramo da pratimo šta se dešava, prvo sa djecom, a prije toga sa nama, jer ono što mi radimo se odražava na djecu – objasnila je psihološkinja Biljana Lajović.
U istraživanju Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut se kaže da svaki treći učenik učestvuje u tuči makar jednom godišnje, a potogovo je u porast nasilje među djevojčicama. Učenice sada češće zlostavljaju svoje vršnjakinje.
-Ne razumem otkuda taj porast nasilja među djevojčicama. U svijetu koji propovjeda jednakost, za koju se svi zalažemo, u eri digitalizacije, različiti su uzori. Nekada, a mi smo tako vaspitavane, djevojčica je morala da bude fina, lijepo vaspitana, ljupka, da ne odgovarate agresijom na agresiju, ali danas djeca žive u agresivnom društvu i većina djece trpi neki oblik nasilja. Mi vrlo žustro reagujemo kada je u pitanju fizičko nasilje, ali mi uopšte ne prepoznajemo emocionalno nasilje. To je verbalno nasilje kojem smo izloženi svakodnevno – objašnjava psihološkinja Ana Mirković.
IZVOR: Nova.rs