Kada je u pitanju preopterećenost ljekara poslom, ministarka zdravlja Danica Grujičić ocjenjuje da je ona „potpuno neujednačena“, pogotovo u sekundarnim i tercijarnim ustanovama.
-Da li ste ikada vidjeli ljekara opšte prakse koji radi i državno i privatno? Nijeste, zato što pregleda 30 do 60, a za vrijeme pandemije i između 90 i 120 pacijenata dnevno. On nema snage da radi popodne. Pa se onda ja pitam: Ovi koji imaju snage da rade i ovamo i onamo, šta rade u svoje radno vrijeme.
Zbog toga Ministartvo trenutno izrađuje sistem za kvalifikaciju vještina ljekara i težinu zahvata, putem kojeg će interno ocjenjivati ljekare.
-Ne postoji laka operacija i laka intervencija. Od svakle intevencije, jednog šava, čovjek može da umre. Toga svi moraju da budu svjesni. Ali, postoje jednostavno, srednje teške, veoma teške i postoje ekspertske operacije – kazala je Grujičić.
Kriterijum da se neko proglasi za eksperta treba da budu rezultati njegovog rada.
Međutim, trenutno ni na jednom sajtu zdravstvnih ustanova ne mogu da se vide rezultati rada ljekara, kaže ministarka.
-Sada kad počnemo da radimo tu kategorizaciju, u jednoj od struja će biti 50 eksperata. Ne može, može da bude dvoje-troje, eventualno pet do deset odsto (od) kompletnog broja hirurga, internista – istakla je Grujičić.
Zbog aktuelne situacije, zdravstvenom sektoru je trenutno potrebno mnogo više ljekara opšte prakse, odnosno porodičnih ljekara, nego specijalista. Dio specijalista treba prebaciti u domove zdravlja.
Ona kaže i da se zalaže da specijalisti koji ne operišu, ali rade u sekundarnim i tercijarnim zdravstvenim ustanovama (bolnicama, institutima i kliničkim centrima) treba da pređu u primarnu zaštitu, tj. domove zdravlja.
-Šta će oftamolog koji ne operiše u sekundarnom i tercijarnom sektoru? Može da pregleda pacijente i u domu zdravlja, opremu ćemo da nabavimo. Zašto bi pacijent morao da ide na očnu kliniku da bi se pregledao. Imate domove zdralvja koji su daleko od neke bolnice, ali zar nije onda jednostavnije da ljekar jednom ili dvaput nedeljno i pregleda pacijente koji nijesu hitni – smatra ministarka.
Kada je u pitanje upućivanje pacijenta specijaliste specijalisti, umjesto vraćanja pacijenta izabranom ljekaru, Grujičić kaže specijalisti kada su preopterećeni ne žele da se bave zakazivanjem narednog pregleda pacijentu kod drugog specijaliste.
-Specijalisti su preopterećeni i neće to da urade nego pacijenta ponovo šalju kod izabranog ljekara. To će narednim pravilnicima biti zabranjeno. Ako ste došli u tercijarnu ustanovu, ljekar specijalista, odnosno sestra koja radi sa njim treba da vam zakaže pregled – zaključila je Grujičić.
Nova ekonomija
Add comment