Maja Gardašević iz NVO Diši apelovala na Ministarstvo rada i socijalnog staranja da odgovore na zahtjeve oboljelih od carcinoma.
-Moramo istaći i da je Ministarstvo zdravlja prilično relaksirano po pitanju nedostatka citostatika, a da neki pacijenti koji su socijalno ugroženi često nemaju novca da ga kupe. Takođe, insistiramo na tome da se konačno sredi registar malignih oboljenja, ali i da država mora povećati iznos tuđe njege, koji je sada samo 90 eura, što je na cijene koje su danas u Crnoj Gori mizerno – poručila je Gardašević.
Suočavanje sa kancerom i prihvatanje psihološkog momenta borbe sa ovom opakom bolešću, nijesu jedini izazov sa kojim se suočavaju onkološki pacijenti, već i borba sa nadležnim institucijama i odgovornim osobama koji su na njihovom čelu da ne zatvaraju oči pred brojnim problemima sa kojima se danas bore osobe kojima je dijagnostikovana ova zloćudna bolest, kazala je Gardašević, aktivistkinja za poboljšanje položaja onkoloških pacijenata u Crnoj Gori.
Ističe da je jedan od gorućih problema, na kojem insistiraju da se riješi, da se konačno obezbijedi PET CT o kojem se godinama priča, ali i da se skrate liste čekanja na specijalističke preglede kao i kod izabranih ljekara.
Ono što je posebno zabrinjavajuće, kako je istakla Gardašević, pacijenti sa udaljenim metastazama od novembra čekaju rješenje o ličnoj invalidnini.
– Iako je ministarka Naida Nišić poručila da pacijenti koji čekaju rješenje o ličnoj invalidnini mogu da se jave na mejl adrese, sve što imamo da im poručimo je da se jave na telefone! Od novembra napominjem! I onda izađu i pričaju o psihološkim radionicama. Često se sami pacijenti nasmiju na poruke iz ove institucije, jer većina njih ima utisak da u centrima za socijalni rad dolaze da ,,prose“ i traže nešto kao da ih to ne sljeduje – poručila je Gardašević dodajući da nikada neće odustati od borbe za prava onkoloških pacijenata, ma kako bila etiketirana.
Gardašević je zaključila je da je cilj njene borbe da se poboljša materijalni status onkoloških pacijenata i da imaju puno bolji položaj u društvu nego što je to sada.
Kada su u pitanju onkološki pacijenti u Crnoj Gori, izazova je puno, a pomoći jako malo iako je puno priče o podršci koju oni zapravo ne ,,osjećaju“.
IZVOR: Analitika