Ljekovi koji do sada nijesu bili registrovani za neku određenu bolest, a dokazalo se da pomažu u liječenju te bolesti, sada će moći da se izdaju pacijentima bez ikakvih posljedica po ljekare i to izmjenom Pravilnika o dostupnosti ljekova, rekla je ministarka zdravlja Danica Grujičić. Tu prije svega spadaju terapije za djecu, maligne, autoimune bolesti i transplantaciju, rekla je ministarka, piše Tanjug.
Dodaje da se trideset godina čekalo na izmenu jednog ovakvog Pravilnika o većoj dostupnosti ljekova, tzv. OFF-label koji je predstavljen od strane Ministarstva zdravlja zajedno sa RFZO-om i Udruženjima pacijenata.
-Ovo je veliki korak u srpskom zdravstvu koji će olakšati našim pacijentima. Imali ste situacije da lijek koji je registrovan za jednu indikaciju, niste mogli da dajete za drugu, iako je jako efikasan, samo zato što nije bio na listi. Sada i naši pacijenti, ako to ljekar procijeni, neće više morati da privatno kupuju ljekove bili oni jeftiniji ili skuplji – objasnila je Grujičić.
Konzilijarnu odluku ljekara da je određeni lijek najbolja terapija za pacijenta u tom trenutku, potvrđivaće etički odbor zdravstvene ustanove, pojasnila je ministarka i dodala da onda može da se primijeni lijek bez bojazni od dodatnih troškova, jer će njihova primjena ići na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
-To se odnosi na liječenje svih bolesti u dječijem uzrastu, svih malignih i rijetkih bolesti, kao i primarnih autoimunih bolesti. Ovim pokazujemo da država sluša i brine o našim građanima. Planiramo da vremenom ukinemo i odluku etičkog odbora ustanove, kako bi proceduru pojednostavili i kako bi za upotrebu ovih ljekova bila dovoljna odluka konzilijuma ljekara. Cilj mi je da srpsko zdravstvo bude kvalitetno i dostupno bez opterećivanja nepotrebnom administracijom i čekanjem. Za to je potrebno vrijeme, ali bitno je da svaki dan pomjeramo granice – rekla je Grujičić.
Direktorka RFZO-a uvjerava da je obezbijeđeno dovoljno ljekova, te da postoje zalihe za tri do šest mjeseci, u zavisnosti od brzine potrošnje.
-Nema bojazni od nedostatka ljekova bilo kojih. Mi inače smo i do sada primjenjivali terapije sa neregistrovanim ljekovima, jer nijesmo željeli da čekamo da se registruju, uvodili smo ih odmah da pacijenti ne bi čekali – zaključila je ona. JuGmedia
Add comment