Bilo da se sportom bave profesionalno ili rekreativno, svi sportisti imaju potrebu za medicinskim stručnjacima koji bi im bili na raspolaganju u slučaju, ne samo povreda, već i priprema i načina života koji vodi jedan sportista.
U Crnoj Gori, određene usluge moguće je dobiti kod privatnika, ali i na nivou domova zdravlja, gdje, kao što je slučaj u podgoričkom, postoji sportska medicina. Usluge pružaju na jednoj lokaciji, gdje ordinira jedan ljekar i jedna medicinska sestra. Kako su rekli Vijestima, oni ne mogu da pruže sve ono što je sportistima neophodno i kažu da bi daleko više mogao da pruži Zavod za medicinu sporta, koji još nije počeo sa radom i koji je tema još jedne strategije.
Osnivanje Zavoda za sportsku medicinu predviđeno je bilo još Zakonom o sportu iz 2018. godine. Šest godina kasnije, Zavod još nema prostor, ni opremu.
Vlada je početkom avgusta usvojila Strategiju za razvoj sporta za period 2024. do 2028. U tom dokumentu, pored ostalog, predviđeno je proširenje njegovih aktivnosti, “pa će se osim medicinskih pregleda, u Zavodu vršiti i motorička i psihološka testiranja sportista, vodiće se sve vrste evidencija i implementirati informacioni sistem”.
Ipak, prethodno se moraju obezbijediti uslovi za njegov rad. Strategijom je prepoznata potreba da je neophodno obezbijediti adekvatan prostor i opremu za rad Zavoda, kao i osigurati dovoljan broj medicinskog i drugog osoblja kako bi se pružila kvalitetna zdravstvena zaštita sportistkinjama i sportistima”.
Zbog toga što u Crnoj Gori ne mogu da dobiju pomoć specijalista, sportisti traže pomoć van njenih granica.
Sportska medicina u Domu zdravlja Glavnog grada postoji od 1994, u međuvremenu je mijenjala lokaciju nekoliko puta, a od 2021. nalazi se u studentskoj ambulanti.
Zavod za medicinu sporta mogao bi da pruži nekoliko usluga više: funkcionalne testove, procjenu fleksibilnosti i snage, Astrandov test opterećenja na ergociklu, različita mjerenja (sistem foto ćelija Fitro Gates, tenzometrijska platforma Fitro Jumper, izokinetički dinamometar Easytech Prima Doc, sistem za psihodijagnostiku).
U Zavodu bi, kako su kazali, moglo da se dobije i mišljenje psihologa.
U medicini sporta u podgoričkom Domu zdravlja od 2017. godine rade prim. dr Sašenko Ćeranić, spec. medicine sporta, i strukovna medicinska sestra Vesna Stojanović, a ovih dana, kako su kazali, očekuju dolazak dva doktora koji su završili specijalizaciju medicine sporta.
Usluge medicine sporta u podgoričkom Domu zdravlja se naplaćuju.
Mladi do 14 godina sportske zdravstvene preglede mogu da izvrše u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi u Crnoj Gori, piše u Strategiji za razvoj sporta za period od 2024. do 2028. Takav pregled se, kako se navodi, realizuje u okviru primarne zdravstvene zaštite, tj. uz zdravstvenu knjižicu sportista.
IZVOR: Vijesti.me