U Srbiji do 8. decembra registrovano je 6.680 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut. Prema njihovim podacima najviše stope obolijevanja su registrovane u uzrasnim grupama mališana do četiri godine i od pet do 14 godina.
– U odnosu na prethodnu nedjelju registrovan je nešto niži broj oboljelih od oboljenja sličnih gripu. U poređenju sa istim periodom prethodne sezone nadzora registrovane stope oboljenja sličnih gripu su niže za 30 odsto – navodi Batut.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije broj oboljelih od akutnih respiratornih infekcija iznosio je 12.834 što je prema ocjeni stručnjaka stabilan trend obolijevanja.
Dr Biserka Obradović kaže da je grip zarazno oboljenje koje se sa bolesne prenosi na zdravu osobu kapljičnim putem kroz kašljanje, kijanje i govor.
– Prvi laboratorijski potvrđen slučaj infekcije virusom gripa registrovan je u 40. izvještajnoj nedjelji sa teritorije Šumadijskog okruga. Od početka sezone nadzora zaključno sa 49. izvještajnom nedeljom u Republici Srbiji virus gripa je laboratorijski potvrđen na teritoriji Šumadijskog okruga, grada Beograda, Srednjebanatskog, Južnobačkog, Južnobanatskog i Sjevernobanatskog okruga – navodi Batut.
– U tim kapljicama bude veliki broj virusa koje zdrave osobe udišu. Jednim poljupcem prenosi se 10.000 bakterija, a virusi su manje čestice od bakterija. Vrijeme inkubacije kod gripa je kratko i traje od dva sata do dva dana. Možemo da odemo na posao zdravi, a da se vratimo bolesni. Influenca se može prenijeti i direktnim ili indirektnim kontaktom kada se služimo kontanimiranim predmetima, a i osoba koja oboli ima loš imunitet.
Simptomi gripa su visoka temperatura koja ide i do 40, malaksalost, glavobolja, bol u mišićima i zglobovima, kašalj, kijavica, pojačana sekrecija nosa. Ono što grip razlikuje od kovida je bol u očnim jabučicama. Čovjek se osjeća kao da ga je voz pregazio i bole ga očne jabučice. Virus toliko oslabi imunitet da poslije njega mogu doći i virusne ili bakterijske infekcije, bronhitis, upala sinusa, pluća – objasnila je dr Obradović
Prema njenim riječima pik gripa može se očekivati poslije slava i praznika.
Glavna prevencija protiv gripa je vakcina i zato oni koji se nijesu vakcinisali to mogu da urade jer se antitijela razviju za 14 dana i mora se ojačati imunitet. Grip nije bezazleno oboljenje, poručuju stručnjaci.
IZVOR: Kurir.rs