Potpisivnje ugovora EU4Healt, saradnja sa francuskim zdravstvenim institucijama, nova Lista ljekova, vakcina protiv pneumokoka, višemeilionski tenderi za opremu i adaptaciju, komora za citostatike, kao i obnova transplantacionog programa, samo su neka od postignuća koja je resor zdravlja u prethodnom tromjesečnom periodu uspio da finalizuje, započne realizaciju i krene u ozbiljne reformske procese koji su potrebni zdravstvenom sistemu.
To je saopštio ministar zdravlja dr Vojislav Šimun tokom predstavljanja rezultata resora kojim rukovodi za prvih sto dana rada Vlade.
Od izuzetne važnosti za zdravstveni sistem je, kako je istakao, potpisivanje programa “EU4Health”, koji je pokrenula Evropska unija, a koji je usmjeren na jačanje zdravstvenih sistema širom Evrope.
‘ -Sa budžetom od 5,3 milijarde eura, za period od 2021-2027. godine, ovaj program omogućiće Crnoj Gori pristup EU fondovima za jačanje zdravstvenog sistema, uključujući i aspekte koji se odnose na digitalnu transformaciju, mentalno zdravlje, evropski prostor zdravstvenih podataka, globalno zdravlje, nezarazne bolesti, te učešće u EU mreži integrisanih onkoloških centara – poručio je Šimun.
Ministarstvo zdravlja i bolnica Assistance Publique-Hopitaux de Paris (AP-HP) potpisali su 4. decembra 2023. Okvirni sporazum o međunarodnoj saradnji, u oblasti zdravstva i medicinskih nauka.
Šimun je posebno istakao usvajanje nove Liste ljekova kojom je povećan broj terapijskih opcija dostupnih pacijentima i ljekarima. Racionalizacija i optimizacija ljekova, kao i kontinuirano uključivanje novih generičkih ljekova uz redovno ažuriranje Liste i obaveznu kvartalnu evaluaciju, pomoći će Crnoj Gori da sa Svjetskom bankom napravi aranžman koji podrazumijeva sredstva od blizu 100 miliona eura, od kojih će značajan dio biti opredijeljen za zdravstveni sistem, ističe se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Prema Programu imunizacija za ovu godinu, koji je usvojilo Ministarstvo zdravlja, vakcina protiv pneumokoka uvodena je u redovni kalendar vakcinacije u Crnoj Gori.
U domovima zdravlja u Bijelom Polju, Beranama, Nikšiću, Cetinju, Kotoru, Ulcinju, Baru i Budvi, kao i specijalnoj bolnici Brezovik u potpunosti su opremljeni prostori i instalirana nova oprema za mikrobiološke laboratorije.
Podsjetio je i da su krajem prošle godine raspisani tenderski postupci, vrijedni preko pet miliona eura, za adaptaciju Doma zdravlja Budva, izgradnju radiološkog odjeljenja Doma zdravlja Plav i nabavku lineralnog akceleratora za potrebe Kliničkog centra Crne Gore.
-Pored ovoga, počinje i adaptacija prostora Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Herceg Novom, Kolašinu i Žabljaku.Sve tri jedinice hitne pomoći biće uređene i opremljene po standardima savremene urgentne medicine. Ukupna vrijednost radova je oko 200 hiljada eura – najavio je Šimun.
Angio sala u Beranama biće puštena u rad tokom marta i omogućiće pacijentima sa sjevera Crne Gore blagovremenije zbrinjavanje akutnih srčanih stanja i samim tim veće šanse za preživljavanje, navodi se u saopštenju. Ministar je najavio i funkcionalnost Komore za citostatike, koja predstavlja savremeni pristup u obezbjeđivanju terapije onkološkim pacijentima, na način što im omogućava da terapiju prime u mjestu prebivališta, bez obaveze da, kao do sada, dolaze u Klinički centar.
Između Ministarstva zdravlja, Kliničkog centra Crne Gore i Univerzitetske klinike u Minhenu (Klinikum rechts der Isar der Technischen Universitat Munchen) zaključen je Ugovor o sprovođenju obuke ljekara iz KCCG iz oblasti transplantacione medicine, tačnije obuke ljekara za obavljanje postupaka transplantacije bubrega, u cilju obezbjeđenja održivosti programa transplantacija i obaveza dugoročnog aranžmana ljekara u zdravstvenom sistemu Crne Gore.
Strategija za rijetke bolesti, ističe se, predstavlja novi strateški pravac u liječenju pacijenata oboljenih od rijetkih bolesti.
Šimun je kazao i da je usvojen godišnji plan specijalizacija i užih specijalizacija za 2024. godinu, kroz koji je opredijeljeno 208 specijalizacija i 50 užih specijalizacija za javni zdravstveni sistem.
Fokus resora zdravlja, kako je saopšteno, svakako je i izrada akcionog plana koji podrazumijeva realizaciju određenih mjera u cilju smanjenja listi čekanja na specijalističke preglede i dijagnostičke i terapijske procedure.
Ministar je kazao i kako se ubrzano radi na unapređenju e-servisa i uopšte digitalizacije sistema zdravlja.