Saradnja Crne Gore i Francuske u oblasti zdravstva stabilna je i kontinuirana, a kvalitetni odnosi dvije države pogoduju nastavku i unaprjeđenju kroz različite vidove pomoći i podrške, saopšteno je nakon sastanka ministra zdravlja, Dragoslava Šćekića i ambasadora Republike Francuske u Crnoj Gori, NJ.E. Kristijana Timonijea.
Tokom sastanka, održanog u Ministarstvu zdravlja, Šćekić je upoznao francuskog ambasadora o aktivnostima i reformi koja se sprovodi u zdravstvenom sistemu Crne Gore s posebnim akcentom na višemilionska ulaganja u infrastrukturu, ali i tehničko-tehnološko te kadrovsko jačanje kapaciteta sistema zdravlja koji su, kako je kazao, godinama bili zanemarivani.
– Pristup zdravstvenoj zaštiti za sve mora biti i jeste prioritet Vlade Crne Gore i Ministarstva zdravlja. U tom smislu, želim da Vas informišem da resor zdravlja u saradnji sa svim zdravstvenim institucijama privodi kraju izradu Nacrta Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim će se u značajnoj mjeri unaprijediti zdravstvena zaštita za sve kategorije stanovništva i vratiti empatija prema pacijentu, koji će biti u centru Sistema – poručio je Šćekić, napominjući da je ovim zakonskim tekstom predviđeno formiranje dva regionalna zdravstvena centra za sjevernu i južnu regiju i to u Beranama i Kotoru, kako bi se građanima omogućilo da i kompleksne i sofisticirane dijagnostičke i terapijske procedure dobiju u mjestu stanovanja.
Ministar Šćekić je dodao da je u završnoj fazi i izrada Stragije razvoja zdravstvenog sistema, koja će sadržati osnovne smjernice za kvalitetnije i sveobuhvatnije pružanje zdravstvene zaštite. On je ambasadoru Timonijeu uputio izraze iskrene zahvalnosti za vrijednu pomoć koju je Francuska tokom COVID19 pandemije opredijelila za zdravstveni sistem Crne Gore.
Ambasador Timonije pohvalio je i podržao napore zdravstvenih vlasti ka uspostavljanju višeg kvaliteta u pristupu zdravstvenoj zaštiti i poručio da na tom putu Francuska stoji otvorena i prijateljski opredijeljena da sa svoje strane pomogne u svim oblastima koje Crna Gora opredijeli kao prioritet, bilo da se radi o edukaciji kadrova ili pomoći koja podrazumijeva dopremanje medicinske opreme i aparata.
Na današnjem sastanku bilo je riječi i o projektu Svjetske banke „Fond za pandemiju“, vrijednom 300 miliona eura, na koji imaju pravo da apliciraju sve zaniteresovane zemlje sa projektima koji mogu da se finansiraju iz ovog Fonda.