Država bi boljom kontrolom potrošnje ljekova na recept godišnje mogla da uštedi i do pet miliona eura, kazao je u emisiji Stav direktor Fonda za zdravstveno osiguranje dr Vuk Kadić i najavio izradu softvera kojim bi se ta kontrola sprovela. Frapantan je kaže podatak iz analize koji pokazuje da 25 odsto pacijenata koristi mjesečno više od maksimalne doze ljekova.
Dr Kadić kaže i da se ušlo u kontrolu potrošnje ljekova, jer je kako dodaje, utvrđeno da nam svake godine potrošnja ljekova raste.
-Utvrđeno je da nam svake godine promet ljekova raste i da je to svake godine 20 ili 25 odsto više od prethodne godine – saopštio je dr Kadić.
Zbog toga je, kako pojašnjava, urađena i analiza potrošnje ljekova na recept za 2022. i 2023. godinu.
-Utvrđeno je da četvrtina pacijenata troši više od maksimalne doze ljekova na recept na mjesečnom nivou. Znači svaki četvrti pacijent pije više od maksimalne doze ljeka. To je frapantan podatak. Rezultat te analize je projekat koji, nadam se da ćemo pokrenuti brzo, je izrada softverskog rješenja koje će kontrolisati potrošnju ljekova ne na štetu pacijenta. Nemoguće je da određen pacijenti imaju preko maksimalne doze ljeka – saopštio je dr Kadić.
Procjena je, kako je saopštio, da bi uštede po tom osnovu mogle da budi i do pet odsto, a podsjeća da je na ljekove na recept lani utrošeno skoro 80 miliona.
-Govorimo o uštedi od oko pet miliona na godišnjem nivou – kazao je dr Kadić.
On ističe i da problemi sa bolovanjima nijesu od juče i nijesu samo problemi Crne Gore.
-Pretpostavljam da ćemo u svemu tome dobiti neku novu vrijednost, jer je prvi put i sama država prepoznala problem zloupotrebe bolovanja – naveo je dr Kadić.
Godišnje se iz Fonda za refundaciju bolovanja izdvaja između devet i 10 miliona eura, kaže dr Kadić i dodaje da to nije konačna cifra jer bolovanja do 60 dana idu na teret poslodavca.
-Ne znači da se broj bolovanja povećava, jer kako rastu plate rastu i refundacije – kazao je dr Kadić i podsjetio da Fond ne refundira bolovanja preduzeća koja se finansiraju iz budžeta.
-Ako sve to spojimo mi ovdje govorimo o cifri od 40 do 50 miliona eura koja se na godišnjem nivou utroši na sva bolovanja – ističe dr Kadić i dodaje da u određenom procentu vjerovatno ima i zloupotreba bolovanja.
Kaže i da je teško retroaktivno provjeriti bolovanja. Pojašnjava i da se provjeravaju samo sumnjiva bolovanja, a nadležnost Fonda je samo da prekine bolovanje.
-Mi nemamo pravo sankcije prema pacijentu, a izvještaj se šalje Ministarstvu zdravlja na dalje procesuiranje i izabranog ljekara koji je otvorio bolovanje i specijaliste – saopštio je dr Kadić i dodao da su takav slučaj nedavno imali u Nikšiću.
Ovogodišnji budžet za zdravstveni sistem je 430 miliona eura, dok je traženo oko 490 miliona. Ta razlika, kako kaže dr Kadić, najviše se odnosi na zarade i na kapitalni budžet.
Portal RTCG