Građani Srbije već godinama koriste prednosti digitalizacije u brojnim oblastima života i rada, a kako je digitalizacija obuhvatila i zdravstveni sistem, ona pruža iste mogućnosti: da se na klik zakažu termini kod izabranog ljekara, da na jednom mjestu postoje svi medicinski izvještaji i nalazi, uvid u zdravstveni karton svog djeteta ili drugog člana porodice.
Kako je na Data Science konferenciji u Beogradu rekao Nikola Rančić, jedan od aktivnih projekata digitalizacije zdravstva u Srbiji obuhvata i Nacionalnu medicinsku platformu za preventivu i dijagnostiku, a sistem čine arhiva slika, RIS (centralni radiološki informacioni sistem), eRadiologija (radiološka dijagnostika), mamografija (skrining dojke), RGM (skrining grlića materice) eZdravlje – Portal pacijenta, kao i veliki broj sistema na lokalnom nivou.
Zahvaljujući Jedinstvenom elektronskom zdravstvenom kartonu (JEZK), sistemu koji je povezao 278 zdravstvenih ustanova u Srbiji koje imaju digitalizovane podatke, evidentiraju se posjete pacijenata i daje se uvid u izvještaje ljekara, laboratorijske nalaze, radiološke snimke (rendgen, skener, magnetna rezonanca, mamograf), kao i nalaze, otpusne liste, izvještaje o vakcinaciji, pristupa listi ljekova propisanih na recept i svim drugim podacima koji su evidentirani u zdravstveni karton pacijenta.
U sistemu su primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene ustanove, opšte bolnice, specijalne bolnice, kovid bolnice i instituti. Značaj objedinjenih zdravstvenih podataka prevashodno je u pravovremenom otkrivanju bolesti, liječenju i prevenciji – naglasio je Rančić za Tanjug i kazao da Portal pacijenta ima 1,5 miliona registrovanih korisnika.
– Prvi i najočigledniji benefit za pacijente je u tome što više nema potrebe da sa sobom nose preobimnu medicinsku dokumentaciju, da štampaju nalaze, da ponavljaju analize – naglasio je Rančić.
Kako je objasnio, jedinstveni elektronski zdravstveni karton (JEZK) pruža uvid pacijenta u zdravstveni sistem i omogućava pristup dokumentaciji pacijenta u bilo kom trenutku.
Digitalizacija zdravstva sa implementacijom prvih zdravstvenih informacionih sistema u Srbiji je počela 2008. godine, dok se 2016. započelo s umrežavanjem zdravstvenih ustanova u jedinstveni sistem. Proces digitalizacije prepoznat je kao jedan od najvažnijih državnih projekata i definisan je Programom digitalizacije u zdravstvenom sistemu od 2022. do 2026. godine. Telegraf.rs
Add comment