U Splitsko-dalmatinskoj županiji zabilježeno je 40 slučajeva zaraze hripavcem, a devet beba je zbog zaraze bilo i hospitalizovano.
-Najviše obolijevaju najosjetljiviji, a to su nevakcinisana novorođenčad i dojenčad. Oni se do dva mjeseca i ne mogu vakcinisati, ali do sedam mjeseca života mogu primiti redovne tri doze vakcina koje će ih zaštiti od hripavca – ističe za RTL načelnica Odjeljenja za distribuciju vakcina NZJZ Split, Milka Brozović.
Bolest koja se već širi Hrvatskom za najmlađe može biti kobna. Iako u početku izgleda kao obična prehlada, kod zaraze hripavcem uskoro dolazi do teškog kašlja koji se ne smiruje.
Načelnica splitske Epidemiološke službe ističe da drže cijelu situaciju pod kontrolom, iako se bilježi 12 dodatnih slučajeva hripavca u Rijeci, Dubrovniku i Zagrebu.
-Epidemiološka služba aktivno obrađuje kontakte. Tako pomažemo da se situacija smiri i da se bolest ne širi. Dajemo ljekove koji su potrebni. Držimo cijelu situaciju pod kontrolom – istakla je načelnica Epidemiološke službe NZJZ Split, Diana Nonković.
-Teži simptomi bolesti nastupaju u drugoj nedjelji. To su baš napadi teškog kašlja u kojem dijete može promijeniti boju u plavičastu, teško dolazi do vazduha, često ima isplažen jezik i širom otvorene oči, pa je prepoznatljiv – kazala je pedijatrica dr Snježana Kapor Jeričević.
-Možemo ga liječiti ako ga prepoznamo sumamedom i danas su nam dostupne brze dijagnostičke metode, PCR koji se radi iz obrisa nosa, pa na neki način možemo ranije doći do dijagnoze – dodala je dr Kapor Jeričević.
Bolest se obično širi u porodici, a najčešće zarazu u dom donose školarci koji su davno vakcinisani.
Roditelji se pozivaju da prate kalendar, a stručnjaci upozoravaju da je najbolja prevencija protiv ove, kao i drugih zaraznih bolesti, vakcinacija.
Danas.hr
Add comment