Poslije bolesti srca i krvnih sudova, građani Srbije najčešće obolijevaju i umiru od malignih bolesti. Najviše su to rak pluća, dojke, debelog crijeva, grlića materice i prostate, kazao je direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije dr Milan Žegarac. Dodaje da svi moraju da krenenu od sebe u prevenciji, kao i da su dvije trećine faktora koji izazivaju karcinome faktori na koje možemo da utičemo.
Statistika je upozoravajuća u Srbiji. Prošle godine je preko 42.000 ljudi oboljelo od malignih bolesti, dok je oko 20.000 novodijagnostifikovanih pacijenata.
– Najčešće je karcinom pluća, otprilike oko 7.000 oboljelih, zatim karcinom dojke oko 4.600, karcinom debelog crijeva preko 4.000 oboljelih – istakao je dr Žegarac.
Kaže da statistički gledano svaka osma žena tokom života dobije karcinom dojke.
– Sa druge strane, život je produžen, tako da imamo veći broj onkoloških pacijenata. To je jedan od faktora isto koji utiče – dodao je dr Žegarac.
Naglasio je da se na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije godišnje liječi oko 12.000 pacijenata, od čega je 6.000 novootkrivenih malignih pacijenata.
– Prošle godine mi smo imali oko 4.500 operacija, ozračili smo preko 4.000 pacijenata, kod nas se dnevno zrači u prosjeku 350 pacijenata, a hemioterapiju dnevno primi oko 150 pacijenata, na godišnjem nivou preko 35.000 hemioterapija je primenjeno – kazao je dr Žegarac.
Navodi da je upravo primjena hemioterapija “usko grlo” na Institutu, kao i da na tome mora u budućnosti da se radi.
Prošle godine je oko sedamdesetoro djece liječeno na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.
– Nama je najvažnije kada nađemo karcinom u pretkliničkoj fazi, u toj fazi kada ga otkrijemo maltene je izlječiv i to je ono na čemu moramo da radimo – zaključio je dr Žegarac. RTS