Nakon susreta sa g. Skilaćijem vrata su nam otvorena za sve zdravstvene ustanove u Italiji koje mi prepoznajemo kao poželjne i adekvatne partnere, kazao je potpredsjednik Vlade Srđan Pavićević nakon susreta sa ministrom zdravlja Italije.
Prvog dana posjete, kako je saopšteno iz Vlade, Pavićević i dr Vojislav Šimun, ministar zdravlja Crne Gore održali su sastanak sa ministrom zdravlja Italije Orzio Schillaci.
Tema sastanka, kako je navedeno, bila je razmatranje mogućnosti za unaprijeđenje i poboljšanje crnogorskog zdravstvenog sistema kroz saradnju sa najreferentnijim zdravstvenim ustanovama u Italiji kao i moguća saradnja i podrška Italije u realizaciji ključnih infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori.
Navodi se da u srdačnom i otvorenom razgovoru postignuta je puna saglasnost oko plana i oblasti moguće saradnje.
-Vrijeme obećavajućih ali ni malo konkretnih memoranduma o saradnji je prošlo. Mi imamo svoje ambicije i tu smo da ugovorimo konkretne poteze koji vode njihovoj realizaciji. Nakon Rima idemo u Firencu u posjetu pedijatrijskoj klinici Meyer, zatim u Vućencu i Milano radi uspostavljanja direktne saradnje sa renomiranim bolnicama San Bartolo, San Donato i San Rafaele, i to ne samo u oblasti transfera znanja već u njegovoj primjeni. Nakon susreta sa g. Skilaćijem vrata su nam otvorena za sve zdravstvene ustanove u Italiji koje mi prepoznajemo kao poželjne i adekvatne partnere – kazao je Pavićević tokom susreta.
Sagovornici su se dotakli i tema kao što je savremena prevencija, zdravstveni turizam, naš Institut u Igalu, kao mogućim ulaganjima u izgradnju novog kliničkog centra u Crnoj Gori.
Potpredsjednik Pavićević je izrazio nadu da na ovom projektu možemo udružiti sve naše evropske prijatelje, da ‘’evropeiziramo crnogorsku medicinu ako je moguće i prije nego budemo zvanična članica EU’’.
Rezimirajući utiske iz razgovora sa italijanskim kolegom, ministar Šimun je kazao da su imali izvanredan sastanak sa ministrom zdravlja te zemlje.
-Italija pruža punu podršku evropskoj integraciji Crne Gore kroz punu podršku upodobljavanju zdravstvenog sistema Crne Gore EU standardima. Pokrenute su mnoge teme koje su bazirane na EU4Health programu. Sasvim je izvjesna i otvorena mogućnost za saradnju u oblastima digitalizacije i telemedicine u čemu Italija ima veliku ekspertizu. Nastavljamo saradnju tj. obnavljamo program transplatacije ali se otvara i mogućnost za saradnju u okviru zdravstvenog turizma čiji je nosilac Institut ‘’Simo Milošević’’ u Igalu. I Italija može biti poželjan partner u podizanju ovog giganta na noge – kazao je Šimun.
Obije strane su zaključile da se razmijenjene ideje moraju implementirati kroz Memorandum o razumijevanju u oblasti zdravstva koji je potpisan između dvije države 2014. godine, a opseg saradnje osnažiti i obogatiti vrhunskim sadržajima koji će se konkretizirati ugovorima sklopljenim s raznim klinikama i drugim ustanovama u Italiji, naveli su iz Vlade.