Crna Gora nije interesantna mnogim proizvođačima ljekova i medicinskih sredstava, pa se ta sredstva uvoze u Crnu Goru preko interventnog uvoza, po odobrenju Ministarstva zdravlja.
Fond za zdravstveno osiguranje uvažio je sugestije Udruženja roditelja djece sa dijabetesom Beta i obećao da će pokušati jedno vrijeme da refundira Libre senzore, uprkos pravnim preprekama, rekao je Pobjedi predsjednik ovog udruženja dr Nebojša Gulić.
Proteklih dana su pojedini roditelji negodovali i navodili da imaju informacije da će im nadležni ukinuti refundaciju za senzor Libre, te su najavili da će pokrenuti peticiju, jer njihova djeca godinama mjere šećer u krvi uz pomoć tog senzora čijim kvalitetom i jednostavnom upotrebom su zadovoljni i ne žele da prelaze na drugi. Isticali su i da je riječ o jednom od najjeftinijih senzora.
Gulić je, detaljnije obrazlažući situaciju, naveo da je Fond za zdravstveno osiguranje pokazao veliko razumijevanje za probleme djece s dijabetesom, podsjećajući na pozitivan korak da je prošle godine pomjerio dostupnost senzora za starije od 18 godina, koji nastavljaju redovno školovanje, a najkasnije do 26. godine. Novim pravilnikom, kako objašnjava, predviđene su dodatne kategorije za senzore, tačnije da se na listi nađe pet različitih senzora, od kojih su tri indicirana za djecu, a dva za starije od 18 godina.
– S obzirom na to da na tržištu nije bilo dostupnih senzora, FZOCG je refundirao senzore, koje su roditelji nabavljali u inostranstvu. Sad, kad su se na tržištu pojavili registrovani senzori, javio se problem refundacije. Međutim, većina roditelja u Crnoj Gori je korisnik senzora Libre, proizvođača Abbott. Libre senzor je, za razliku od ostalih senzora, najjednostavniji za korišćenje. Samim tim je jednostavan za upotrebu i roditeljima, koji nijesu tehnološki napredni. Ostali senzori traže da se napravi interakcija između mobilnog telefona i senzora, što zahtijeva određeno tehnološko znanje – rekao je Gulić.
Kaže da je Fond uvažio njihove sugestije i obećao da će pokušati jedno vrijeme refundirati Libre senzore, uprkos pravnim preprekama. Crna Gora, kao mala država, objašnjava on, nije interesantna Abbottu i zato se Libre senzori još ne nalaze na našem tržištu.
Dodaje da, osim toga, Libre senzor je jedan od najjeftinijih senzora, koji su dostupni na tržištu. Tako da ne predstavlja dodatni trošak za budžet FZOCG.
Gulić stiče da je problem refundacija, pošto 1.800 eura godišnje je prilično velika cijena za prosječnu crnogorsku porodicu.
– Imamo primjer iz Srbije, gdje nikad nije bilo refundacije. Roditelji su uzimali neadekvatan senzor i prodavali ga na crnom tržištu za besmisleno malu cijenu, da bi bar jedan dio novca skupili za kupovinu adekvatnog senzora u inostranstvu – naveo je Gulić.
Postoje i pozitivni primjeri iz okruženja.
– U Hrvatskoj, jedan roditelj djeteta s dijabetesom ima pravo na rad s pola radnog vremena dok dijete ne navrši 16 godina. Primjer je očekivanje da dijete od npr. osam godina s insulinskom pumpom samo određuje koliko insulina će dati, dok su oba roditelja na poslu. Takođe, u Hrvatskoj postoji kategorija inkluzivnog dodatka od 480 eura, koji dobijaju djeca s dijabetesom, gdje je prepoznato da djeca s dijabetesom imaju posebne prehrambene potrebe koje su opterećenje za prosječnu porodicu – kaže on.
Udruženje Beta je ranije pokrenulo peticiju koju je potpisalo više od 6.000 ljudi, te su donosioci odluka tada saopštili da ne mogu da im ispune zahtjev, jer nemaju novca, ali da će nastojati da riješe problem. Za ovu kategoriju pacijenata, kako je saopšteno, potrebno je da se izdvoji oko tri miliona eura.
IZVOR: Pobjeda.me