Rat, klimatska kriza i COVID-19 ugrožavaju deceniju napretka globalnog zdravstvenog sistema, rekao je u Ženevi glavni tajnik UN-a na otvaranju godišnje skupštine Svjetske zdravstvene organizacije, koja bi trebala donijeti “istorijski sporazum” o pandemijama.
-Napredak je ugrožen – rekao je prvi čovjek UN-a Antonio Guterres u videoporuci Svjetskoj zdravstvenoj skupštini (WHO), koja traje do 30. maja.
On i drugi važni učesnici pozvali su na donošenje mjera kojima bi se osigurala pristupačna osnovna zdravstvena zaštita za sve ljude svijeta, kao i na pripreme za nošenje s budućim pandemijama.
Tokom prvog kruga razgovora u tri godine za WHO 194 zemlje članice raspravljaće o osnovnom pristupu zdravstvenoj zaštiti za osam milijardi građana svijeta i predstaviti svoj budžet za 2024. i 2025. godinu.
Zdravstveno tijelo UN-a stavilo je na čekanje godišnju skupštinu zbog globalne pandemije koronavirusa te izbijanja majmunskih boginja.
WHO obilježava 75 godina od svog osnivanja, tokom kojih je globalni životni vijek dramatično porastao i postignut je velik napredak u borbi protiv smrtnosti djece i zaraznih bolesti, kako je istaknuo Guterres.
-Kraj COVID-19 kao globalne zdravstvene opasnosti nije samo kraj ružnog sna iz kojeg smo se probudili – rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
-Ovako više ne smijemo. Sporazum o pandemiji koji države članice pregovaraju treba biti istorijski i promijeniti paradigmu javnog zdravlja te moramo prihvatiti da su naše sudbine povezane – rekao je Tedros.
Nacrt sporazuma o pandemijama trebao bi biti pripremljen do 2024. godine, a njegova je svrha brže suzbiti infekcije i pravednije distribuirati zaštitne materijale, vakcine i ljekove.
-I dalje postoje velike razlike u pristupu zdravstvenim uslugama između zemalja i zajednica te unutar njih – rekao je Tedros.
Nejednako pružanje zdravstvene zaštite između bogatih i siromašnih zemalja u centru je ovogodišnjeg sastanka. Očekuje se povećanje obaveznih doprinosa država članica.
Do sada se WHO za mnoge svoje poduhvate oslanjao na dobrovoljne priloge.
Pandemija COVID-19 usmrtila je sedam miliona ljudi u svijetu, prema službenim podacima, no stvarni broj vjerovatno je bliži dvadeset miliona umrlih, prema procjenama WHO-a.
Slobodna Bosna
Add comment