Međunarodni konsultant za javno zdravlje dr Dragoslav Popović izjavio je da u srpski fond za zdravstvo iz miliona od prodatog stana u Beogradu na vodi ili nekoj drugoj skupoj lokaciji, odlazi “nula dinara”.
On je u intervjuu za vojvođanski portal autonomija.info rekao da ga čudi to što u predizbornoj kampanji političke stranke veoma malo pažnje posvećuju velikim probelmima sa kojima se suočava domaće zdravstvo, iako je, prema istraživanjima javnog mnjenja, strah od bolesti i nemogućnosti liječenja najizraženiji egzistencijalni strah kod građana.
-Ja mislim da je taj raskorak između politike i egzistencije građana pokazatelj sve besmislenosti našeg političkog sistema, u kome ni pozicija ni opozicija kao da ne žele i neće da se bave suštinskim, životnim potrebama građana – kazao je Popović.
Prema njegovim riječima, zdravstveni sistem koji danas postoji u Srbiji nije održiv jer ne može da se nosi sa rapidnim starenjem stanovništva, porastom broja izdržavanih i ekonomijom koja je bazirana na infrastrukturnim projektima, koje “izvode strane firme i strani radnici koji ne doprinose zdravstvu ni na koji pozitivan način”.
-Na sve to, i sama država potkrada samu sebe. Država se obavezala da ona pokriva 19 odsto građana koji su u stanju neke socijalne potrebe, ali suma koja se za to izdvaja je samo jedan odsto od ukupne sume koju prihoduje fond – rekao je Popović.
Dodao je da zbog smanjenih sredstava, plate u državnom zdravstvenom sektoru nijesu konkurentne i zbog toga najbolji ljekari i medicinski radnici odlaze ili u inostranstvo ili u privatni sektor.
-A privatni sektor nema ni interesa da se integriše sa državnim sektorom. Cijena specijalističkog pregleda u privatnom sektoru je recimo 3.500 dinara, a državni Fond za nominalno istu uslugu, državnoj ustanovi uplati 10 puta manje. To nije održivo ni prihvatljivo – naveo je Popović.
On je rekao da je primjer šta se desi kada se ukine stomatološka praksa u domovima zdravlja podatak da oko 700.000 građana Srbije nema nijednog zuba, pored hiljada privatnih stomatologa u zemlji.
Prema njegovim riječima, siromašni građani sve više idu u privatni sektor jer moraju, a partijska i politička elita u državni, ali “ne kroz čekaonice, nego direktno preko uprave do zdravstvene usluge koja im treba, u zamjenu za uticaj ili nešto drugo zauzvrat”.
Dodao je da državni sektor mora da obezbijedi jednakost i minimum usluga, prvenstveno onima koji su u najvećoj potrebi, zatim da obezbijedi kapacitet za zaštitu stanovništva od pandemije, klimatskih promjena i katastrofa i hitnih situacija, kao i mehanizme i resurse za efikasnu prevenciju bolesti i promociju zdravlja, za šta privatni zdravstveni sektor nema interesa.
Prema njegovim riječima, Plate zdravstvenih radnika rastu svuda u okruženju, a samo Albanija ima niže plate od Srbije.
Beta
Add comment