Ministri zdravlja dr Vojislav Šimun i energetike i rudarstva Saša Mujović potpisali su sa kompanijom Roaming Montenegro ugovor o radovima na Opštoj bolnici Nikšić i Doma zdravlja na Koniku, čiji je cilj unapređenje energetske efikasnosti u tim zdravstvenim ustanovama.
Kako je saopšteno iz Ministarstva energetike i rudarstva, ugovor je potpisan U okviru projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori – druga faza (MEEP 2).
Mujović je kazao da, dan nakon velike državne pobjede na međunarodnom nivou i dobijanja IBAR-a, nastavljaju da rade dobre stvari za Crnu Goru, da postane udobno i lijepo mjesto za život.
On je istakao da su svi svjedoci da vrlo često sa najvećim pijetetom govori o energetskoj efikasnosti i njenom značaju i da stalno potencira da je energetska efikasnost i ulaganje u nju podjednako važno kao i ulaganje u nove izvore energije.
Kako je kazao, glavni zadatak tog projekta jeste da se poboljša energetska efikasnost u javnim zgradama, što je jako bitna oblast.
-Do sada je uloženo nešto više od 13 miliona eura, rekonstruisane su 33 javne institucije i to 24 zdravstvene, osam obrazovnih institucija i jedan studentski dom – rekao je Mujović.
Dr Šimun je rekao da je potpisan ugovor sa kompanijom ROAMING MONTENEGRO za unapređenje energetske efikasnosti u Opštoj bolnici Nikšić i to na glavnoj zgradi, uključujući Psihijatrijsko odjeljenje i Dječiji dispanzer, kao i na zdravstvenom objektu Konik Doma zdravlja Podgorica.
-Vrijednost ugovora je gotovo 1,2 miliona eura. Ugovor se odnosi na izvođenje radova na: zamjeni fasadne bravarije, postavljenju tremo izolacije na fasadi, postavljanju termoizolacije krovnih ravni, zamjeni i unapređenju sistema za osvjetljenje i grijanje – rekao je Šimun.
On je kazao da je u toku i evaluacija ponuda za izbor izvođača radova na objektima Dom zdravlja Bar i Dom zdravlja Herceg Novi.
-Podsjetiću da Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo energetike i rudarstva implementiraju projekat Energetska efikasnost u Crnoj Gori, sa ciljem unapređenja objekata u dijelu energetske efikasnosti i stvaranje boljih i komfornijih uslova za rad zaposlenih i boravak pacijenata u zdravstvenim ustanovama – kazao je dr Šimun.
On je podsjetio da je do sada kroz projekat u zdravstvene institucije uloženo oko 10,3 miliona eura, a energetski su adaptirane 24 zdravstvene ustanove.
-Zahvaljujući ovom projektu značajno se unapređuju uslovi u zdravstvenim ustanovama, ali se primjenom mjera energestke efiksanosti ostvaruju i značajne uštede u potrošnji energenata i električne energije, što će svakako imati i finansijske benefite – zaključio je dr Šimun.
Portal RTCG