Hrvatska planira uvoz sperme i jajnih ćelija iz EU-a jer domaćih donora nema, a polne ćelije trebale bi stizati iz licenciranih banaka.
Parovi iz Hrvatske kojima je za ostvarivanje roditeljstva potrebna donacija sperme ili jajne ćelije na tu vrstu medicinski potpomognute oplodnje uskoro više ne bi trebali odlaziti u inostranstvo. Hrvatsko društvo za humanu reprodukciju i endokrinologiju počelo je, u saradnji s državnom administracijom, pripremati teren za uvoz polnih ćelija iz visokokontrolisanih licenciranih banaka u Evropskoj uniji, poput onih iz Španije, Danske, Italije i drugih zemalja koje mogu ispoštovati hrvatsku regulativu.
Procedura je, nakon što se donesu potrebni pravilnici i potpišu ugovori s bankama, razmjerno jednostavna: kad ljekari utvrde da neki konkretan par se ne može ostvariti u ulozi roditelja bez doniranih polnih ćelija, ovlaštena zdravstvena ustanova za sprovođenje postupaka heterologne oplodnje će od ugovorene banke naručiti potrebne gamete.
One će avionom, prema tačno utvrđenoj proceduri koja je za donirane polne ćelije jednaka kao i za transplantaciju organa, stići u Hrvatsku, pohraniti se u ovlaštenu ustanovu te biti korištene za oplodnju i stvaranje embriona isključivo za taj konkretan par.
Dalje korištenje gameta, odnosno njihova prenamjena za neki drugi par, neće biti moguće. Pravo na poznato podrijeklo Donacija polnih ćelija u Hrvatskoj je zakonski omogućena još Zakonom o medicinskoj oplodnji iz 2012. godine, no, ističe prof. dr sc. Dinka Pavičić Baldani, predsjednica Hrvatskog društva za humanu reprodukciju i endokrinologiju, prema spoznajama društva, od donošenja Zakona u Hrvatskoj nije bilo nijedne osobe koja bi bila zainteresovana da postane donoe polnih ćelija, tako da Hrvatska nije imala mogućnosti da osnuje svoju banku gameta koje bi donirali hrvatski građani.
Pretpostavljeni razlog nezainteresiranosti je činjenica da donor, skladno Zakonu, ne smije biti anoniman. U Hrvatskoj, čini se, na to niko nije spreman. Jutarnji list
Add comment