Prema dostupnim istraživanjima oko 10 odsto ljudi u Srbiji pati od hronične nesanice, dok čak 40 odsto žena i 30 odsto muškaraca imaju bar povremeno probleme sa spavanjem. Kako ističu ljekari, nesanica nije nimalo naivna i može da bude uzrok raznih bolesti i mentalnih oboljenja.
Iako mnogi smatraju da je nesanica još jedan od postkovid simptoma, stručnjaci smatraju da iako ona može biti uzrok, uglavnom se, ipak, radi o nekim drugim problemima. Naime, ovo stanje javlja se kod anksioznih i depresivnih ljudi, onih koji se suočavaju sa životnim problemima, ali i stresom na poslu, te ljekari poručuju da ju je veoma važno registrovati na vreme i liječiti na prav način.
Iako svaki organizam nema iste potrebe, te je nekome potrebno manje, nekome više sna, prema riječima ljekara prosjek je da je čovjeku potrebno između šest i osam časova da se dobro naspava. Ukoliko se desi da noću ne možete dugo da zaspite, a ujutru ustanete rano, znajte da ćete u toku dana osjetiti pad energije, vjerovatno i glavobolju, umor i nećete biti koncentrisani, a razlog je što se organizam nije dovoljno odmorio.
Neuropsihijatar dr Milan Stanojković, objasnio je da nesanica nastaje iz više razloga, ali da su problemi uglavnom vezani za stresne događaje koje se u datom periodu dešavaju pojedincu, ali da može biti povezana i sa određenim bolestima.
– Nesanica se može javiti iz nekoliko razloga i u različitim oblicima, a takođe i pristup liječenju zavisi od uzroka nesanice. Ona se prije svega može javiti zbog određenih životnih situacija, ako osoba prolazi težak period bilo u porodici, na poslu, iz svojih nekih ličnih razloga, ako je pod pritiskom, tenzijom, brine zbog nečeg… onda je vjerovatno to uzrok nesanice. Ako stanje traje nekoliko dana, potrebno je obratiti se ljekaru kako bi se na adekvatan način pristupilo, bilo da je u pitanju razgovor ili da se riješi uz pomoć medikamenata – objašnjava dr Stanojković.
Blic.rs
Add comment