U Hrvatskoj trenutno nedostaje antibiotika koji se najčešće propisuju poput klavocina, što je problem u sezoni gripe zbog bakterijskih komplikacija, no stanje nije bitno drukčije nego prošlih godina, a uzroci su poznati, kaže predsjednica Hrvatske ljekarske komore dr Ana Soldo.
Trenutno nedostaju pedijatrijske formulacije antibiotika, što je veliki problem za pedijatre i roditelje u sezoni prehlada i gripa, kada su česte bakterijske komplikacije pa je i potrošnja antibiotika veća. Dodatni problem je nestašica penicilinskih antibiotika, koji se široko primjenjuju pa pedijatri moraju prepisivati terapije koje se inače koriste kao rezervni antibiotici.
– Na tržištu nemamo dovoljno amoksicilin sirupa i klavocina, povremeno dolaze neke manje količine, ali već skoro godinu dana je stalni problem s klavocinom. To je posljedica globalizacije proizvodnje, jer je proizvodni pogon u Indiji imao problema s kvalitetom proizvoda pa su na kraju svi proizvođači imali problema s klavocinom – javljalju iz Komore.
Agencija za ljekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da bi do normalne distribucije klavocina trebalo doći u aprilu. Određene količine lijeka najavili su drugi proizvođači za sljedeću nedjelju, no nakon toga se opet najavljuju nestašice, tako da se situacija mijenja iz nedjelje u nedjelju, saopštila je predsjednica HLJK-a.
– Ključni je problem vezan uz nestašice ljekova za apotekare i ljekare porodične medicine to što situacija u svakodnevnom radu nije identična onome što je službeno objavljeno na stranicama HALMED-a, koja je prema zakonu o ljekovima odgovorna za praćenje nestašica. Te objave ne pokazuju realno stanje – istakla je dr Soldo.
Nestašice ljekova potstakle su i Evropsku komisiju na poteze kojima bi se proizvodnja ljekova vratila na evropsko tržište i tako osigurala nezavisnost o trećim zemljama.
– Globalizacija je dovela do toga da se većina aktivnih supstanci proizvodi u Kini, Indiji i nekim zemljama trećeg svijeta. Riječ je o malom broju fabrika koje proizvode aktivne supstance za neke ljekove i ako se u nekoj od njih pojavi problem onda cijeli svijet ostaje bez tog lijeka – naglasila je dr Soldo.
No, nestašice imaju uzrok i trend snižavanja cijena ljekova, pa često dolazi do povlačenja lijeka s tržišta zbog ekonomske neisplativosti njegove proizvodnje.
Istraživanje Evropskog udruženja apotekara pokazalo je da su nestašice ljekova puno veće nego prethodnih godina. Posebno je to vidljivo kod generičkih ljekova za liječenje hroničnih bolesti, a uglavnom se radi o ljekovima za kardiovaskularne bolesti i dijabetes te antibioticima. Hina