Svinjski bubreg već mjesec dana bez problema funkcioniše u živom pacijentu, što daje nadu da će u budućnosti moći da zamijeni ljudske i smanji periode čekanja ljudi kojima je potrebna transplantacija.
Hirurzi su presadili bubreg svinje u pacijenta bez moždane funkcije i organ je nastavio da radi bez ikakvih problema više od mjesec dana, što je ključni korak u nastojanjima njujorškog tima doktora da pokušaju isto sa živim pacijentom.
U najnovijem eksperimentu, opisanom u časopisu Helt, Instituta Langon koji pripada Univerzitetu u Njujorku, prvi put je bubreg svinje toliko dugo nastavio da obavlja svoju funkciju u osobi, iako preminuloj. Stručnjaci će nastaviti da prate ponašanje organa i narednog mjeseca.
-Da li će ovaj organ zaista nastaviti da radi kao ljudski? Za sada izgleda da hoće. Izgleda čak i bolje od ljudskog – kazao je dr Robert Montgomeri, direktor odeljenja za transplantacije Instituta Langon.
Štaviše, kada je dr Montgomeri 14. jula presadio bubreg od genetički modifikovane svinje, organ je odmah počeo da proizvodi urin.
Naučnici širom svijeta pokušavaju da nauče kako da koriste životinjske organe kako bi spasili ljudske živote. Samo u SAD više od 100.000 pacijenata je na listama čekanja, a hiljade umre svake godine.
Mogućnost da svinjski bubrezi jednoga dana pomognu u rješavanju ogromnog problema nedostatka organa ubijedila je porodicu 57-godišnjeg Morisa Milera da doniraju njegovo tijelo za eksperiment.
-Mučili smo se sa time. Mislim da bi ovo moj brat želeo jer je volio da pomaže drugima. Zbog toga smo i ponudili njegovo tijelo – kazala je Morisova sestra, Meri Miler-Dafi. Na kraju krajeva, naći će se i u medicinskim knjigama, pa će i kroz njih nastaviti da živi, dodala je.
Pokušaji da se koriste životinjski organi u ljudima decenijama su prolazili bez uspjeha, jer ljudski imuni sistem napada strano tijelo. Sada su istraživači uspjeli da genetički modifikuju svinje kako bi njihovi organi bolje odgovarali ljudskom tijelu.
RTS
Add comment